آیا حذف صفر از واحد پولی بر تورم تاثیر می گذارد؟

به گزارش مجله صادق ویلا، حذف صفر از واحد پولی ایده ای است که در بسیاری از کشورهایی که ارزش پول ملی را به مرور از دست داده اند اجرایی شده است. حالا با رونمایی بانک مرکزی از اسکناس های جدید به نظر می رسد این اقدام به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است. از سوی دیگر دو واحدی بودن پول ملی ایران بین ریال و تومان دیگر دغدغه ای است که در این زمینه وجود دارد.

آیا حذف صفر از واحد پولی بر تورم تاثیر می گذارد؟

اما سوال بسیاری از مردم این است که آیا این اقدام بر تورم تاثیر مستقیم دارد یا خیر؟ در اینباره کارشناسان مالی اختلاف نظرهای زیادی دارند، اما هر دو دسته بر این عقیده اند که این کار اگر تاثیر مثبت هم نداشته باشد، تاثیر منفی ندارد. به این معنا که تورم بیشتری را شاهد نخواهیم بود و شاید شوک روانی ناشی از آن به کاهش تورم نیز منجر گردد.

در همین رابطه، احمد مجتهد، کارشناس مالی در پاسخ به این سوال که آیا حذف صفر پول ملی باعث نوسان تورم می گردد یا خیر؟ گفت: اگر به تجربه سایر کشورها که این کار را انجام داده اند نگاهی بیندازیم متوجه می شویم، نه تنها تورم ایجاد نمی گردد، حتی ممکن است این کار باعث کاهش تورم هم گردد و قیمت ها را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه حذف صفر از واحد پولی دیر یا زود باید اتفاق بیفتد و الان به نظر من تاخیر هم افتاده است، اضافه نمود: چند سال پیش بود که ما در کنفرانس هایی که در موضوع سیاست های پولی و بانکی داشتیم، بعضی از افراد مقالاتی داشتند که نشان می داد که این کار یعنی حذف صفر از پول ملی لازم است و باید انجام گردد و اتفاقاً تاثیرات ضدتورمی دارد.

مجتهد اظهار داشت: الان هم حجم پول هایی که دست به دست می گردد و کاهش ارزش پول باعث شده که مردم خود به خود یک صفر را از پول حذف نمایند، به طوری که به جای ریال از تومان استفاده می نمایند و این یعنی که یک صفر حذف شده است.

این کارشناس مالی در ادامه گفت: از آن طرف به دلیل تورم این 40 سال می توان گفت که ارزش پول ما به شدت کاهش پیدا نموده است. لذا حذف صفر در بیشتر کشورهایی که با تورم شدید روبرو بوده اند انجام پذیرفته چرا که این کار به طور کلی بسیار لازم است و باید انجام بگیرد.

وی اضافه نمود: هرچه قدر این کار را دیرتر انجام دهیم مسائل ما بیشتر خواهد شد. البته باید گفت که زمان انجام آن باید به گونه ای باید باشد که تورم پایین آمده، اما متاسفانه عملا هر زمان که ما خواستیم این کار را انجام دهیم با مخالفت هایی روبرو شده ایم.

مجتهد در اینباره توضیح داد: به نظر من، افرادی بوده اند که غیر علمی به مباحث نگاه می کردند و اینها اجازه ندادند که این کار زودتر انجام گردد. چرا که لایحه این مسئله در روزهای آخر دولت قبل به مجلس داده شد و مسکوت ماند و الان تقریبا 7 سال از آن موقع گذشته و ما با تاخیر 7 ساله می خواهیم این کار را انجام دهیم.

ریشه تورم در جای دیگری است

اما نتیجه حذف صفر از پول ملی بر تورم چیست؟ مرتضی افقه، دیگر کارشناس مالی در این باره گفت: در این مورد مهم آن است که بدانیم این امر با چه هدفی صورت می گیرد. اگر منظور کم کردن هزینه های فکری، ذهنی، حسابداری و فیزیکی باشد، به خصوص آنکه بعضی از مردم دانش کافی برای حساب و کتاب های این چنینی را ندارند، این امر می تواند بسیار موثر باشد.

وی اضافه نمود: اما اگر می خواهیم استناد به بعضی کشورها داشته باشیم در این مورد که حذف صفر پول ملی همراه با کاهش تورم بوده است، من به این امر اعتقادی ندارم و معتقدم که بخش قابل توجهی از ریشه های تورمی ما ناشی از عوامل غیر مالی است و آن قسمت مالی اش هم شاید بگردد با بازی کردن با متغیرهای مالی مثل نقدینگی تا حدی محدودی توجیه کرد.

افقه توضیح داد: بخش قابل توجهی از ریشه های تورمی کشور مزمن و غیر مالی است، بنابراین بازی کردن با متغیرهای مالی مثل نقدینگی هم برای کنترل این تورم تاثیرگذاری محدودی دارد.

این کارشناس مالی درباره تاثیر حذف صفر از واحد پولی بر تورم یادآور شد: من اعتقاد ندارم که این کار تاثیر چندانی بر تورم داشته باشد. چرا که ریشه تورم ما در جای دیگری است.

وی در خاتمه گفت: کشورهایی که در این رابطه تجربه داشته اند آنها هم با اقدامات زیربنایی برای کاهش تورم در کنار آن حذف صفر را هم پیگیری نموده اند و ما نمی توانیم به این امید که تورم کاهش یابد صفرها را کم کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 816

به "آیا حذف صفر از واحد پولی بر تورم تاثیر می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا حذف صفر از واحد پولی بر تورم تاثیر می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید