کشف یک دنیا مخفی با موجوداتی ناشناخته، عکس

به گزارش مجله صادق ویلا، گجت نیوز نوشت: دانشمندان پیروز به کشف یک دنیا مخفی با موجوداتی ناشناخته در زیر دریا شده اند که تا کنون نمونه آن هیچ جای زمین دیده نشده است.

کشف یک دنیا مخفی با موجوداتی ناشناخته، عکس

دنیای زیر آب همواره سورپرایزنماینده بوده و هست و دنیای کاملاً متفاوت با دنیای ما محسوب می گردد. با وجود سکوت ترسناکی که در این دنیای زیرین حاکم است، انسان همواره علاقه فراوانی به جستجو در این قلمرو عجیب داشته و همین علاقه سبب کشف اسراری شده است که مدت هاست زیر آب پنهان مانده اند.

اکنون دانشمندان در زیر یک آتشفشان زیر بستر دریا، دنیایی پنهان پر از موجودات عجیب و غریب را کشف کردند. این دنیای زیرین پنهان مملو از موجوداتی که است که قبلاً هرگز دیده نشده بودند. کشف یک دنیا مخفی اولین زیستگاه در نوع خود را نشان می دهد که مملو است از گونه های حیاتی از جمله گونه های عجیب کرم ها، حلزون ها و اختاپوس هایی که در اعماق دریا زندگی می نمایند.

این زیست بوم که در زیر منافذ هیدروترمال در شرق اقیانوس آرام Rise در آمریکای مرکزی نهاده شده است، زمانی پیدا شد که دانشمندان در کشتی تحقیقاتی Falkor از یک بازوی روباتیک برای شکافتن لایه های بستر دریا استفاده کردند.

قلمروهای اسرارآمیز در زیر آب، شواهدی از حیات باورنکردنی موجودات

دانشمندان برای اولین بار در سال 1977 دریچه های هیدروترمال را حین کاوش در پشته اقیانوس آرام شرقی، یک مرز صفحه تکتونیکی در نزدیکی جزایر گالاپاگوس در سواحل غربی آمریکای جنوبی، کشف کردند. در آنجا، دریچه هایی به شکل توتم های موم ذوب شده تقریباً 35 تا 40 فوت (10 تا 12 متر) ارتفاع دارند و آب داغ و غنی از مواد معدنی را به اقیانوس ها می ریزند.

علیرغم دمای بسیار بالای اطراف دریچه ها که تا 694 درجه فارنهایت (368 درجه سانتیگراد) می رسد، دانشمندان زنجیره های غذایی پر از باکتری های شیمیایی، گاستروپودها، خرچنگ ها و کرم ها را یافتند که به وسیله مواد مغذی غنی که از دریچه ها فوران می نمایند، نگهداری می شوند.

اما تا به امروز، هیچ دانشمندی فکر نمی کرد که برای کشف یک دنیای تازه به زیر این دریچه ها نگاه کند. موسسه Ocean، که راهنمایی این سفر به زیست بوم را بر عهده داشت در بیانیه ای گفت: کشف یک دنیا مخفی و زیست بوم تازهی که در زیر زیست بوم دیگری پنهان شده است، شواهد تازه ای از وجود حیات در مکان های باورنکردنی ارائه می دهد.

جیوتیکا ویرمانی، مدیر اجرایی موسسه اشمیت، در خصوص این کشف هیجان انگیز گفت: ما مدت هاست اطلاعات زیادی از حیواناتی که در خشکی و در حفره های زیرزمینی زندگی می نمایند و موجوداتی که در اعماق اقیانوس ها در شن و گل زندگی می نمایند در دست داریم. اما برای اولین بار، دانشمندان در پی جاندارانی در زیر دریچه های گرمابی بودند.

این دنیای پنهان چگونه کشف شد؟

به عنوان بخشی از این ماموریت، دانشمندان از یک بازوی روباتیک برای پاکسازی کف اقیانوس استفاده کردند و سپس جعبه هایی را روی شکاف های پوسته زمین قرار دادند. وقتی محققان بعداً به داخل آن جعبه ها نگاه کردند، تعداد زیادی از حیوانات را در زیر حفره ها کشف کردند که تأیید می نماید موجودات از زیر بستر دریا به آنجا رسیده اند.

یکی از این موجودات دریایی، کرم لوله ای غول پیکر (Riftia pachyptila) بود که مورد توجه محققان نهاده شد. تعداد کمی از نوزادان این جاندار در بالای دریچه ها دیده می شوند. تماشا این جانداران دانشمندان را به این گمان می برد که لاروها برای رسیدن به زیستگاه های تازه در داخل مایعات آتشفشانی زیر دریا حرکت می نمایند.

مونیکا برایت، بوم شناس دانشگاه وین که در این مأموریت کار می کرد، در بیانیه ای گفت: درک ما از حیات حیوانات در دریچه های گرمابی در اعماق دریا با کشف یک دنیا مخفی با موجوداتی ناشناخته در زیر دریا بسیار توسعه یافته است.

دو زیستگاه در این دنیا پویا وجود دارد و جانورانی در بالا و پایین سطح، بسته به مایع دریچه از پایین و اکسیژن در آب دریا از بالا، به طور هماهنگ رشد می نمایند.

محققان که اواخر سال جاری یافته های دقیق خود در خصوص این دنیا مخفی را منتشر خواهند کرد، به مطالعه این زیست بوم شنماینده و اسرارآمیز که در برابر اثرات عملیات جستجو در اعماق دریا برنامه ریزی شده در اقیانوس آرام آسیب پذیر است، ادامه خواهند داد.

وندی اشمیت، رئیس و یکی از بنیانگذاران مؤسسه اقیانوس اشمیت، در بیانیه ای گفت: اکتشافات اجرا شده در هر سفر اکتشافی موسسه اقیانوس اشمیت، فوریت کاوش کامل اقیانوس را تقویت می نماید تا ما بدانیم در اعماق دریا چه چیزی وجود دارد.

علاوه براین، چند ماه پیش دکتر جیوتیکا ویرمانی، مدیر اجرایی موسسه اقیانوس اشمیت از کشف یک پرورشگاه تازه اختاپوس در اعماق دریای کاستاریکا اطلاع داد و گفت: کشف یک پرورشگاه فعال تازه اختاپوس در بیش از 2800 متر زیر سطح دریا در آب های کاستاریکا ثابت می نماید که هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در خصوص اقیانوس ما وجود دارد.

در اکتبر 2022 نیز دانشمندان در ماموریتی در مالدیو زیست بوم تازهی را در عمق 500 متری اقیانوس کشف کردند که منجر به افزایش حفاظت از جانداران دریایی و ماهیگیری در این منطقه ویژه شد.

کشف یک دنیا مخفی مملو از موجودات تازه و منظره ها تازه و یک زیست بوم اسرارآمیز نشان دهنده اسراری است که در اعماق اقیانوس ها و سایر مکان های دنیا منتظر کشف شدن هستند. مهمترین نکته در خصوص این کشفیات تازه این است که راه های حفاظت از آنها را نیز بیاموزیم. در غیر این صورت کشف دنیا های تازهی که قرار است به مکان های نابود شده تبدیل شوند کاملاً بی معنی خواهد بود.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 مرداد 1402 بروزرسانی: 19 مرداد 1402 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1586

به "کشف یک دنیا مخفی با موجوداتی ناشناخته، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک دنیا مخفی با موجوداتی ناشناخته، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید