کجا گوریل ببینیم؟

به گزارش مجله صادق ویلا، گوریل ها، یکی از چهار دسته میمون های بزرگ جثه هستند که رفتارهای جالب بسیاری دارند که به انسان ها شبیه است. در این مقاله با خبرنگاران همراه باشید تا گوریل ها را بیشتر بشناسیم و با محل زندگی آن ها بیشتر آشنا شویم.

کجا گوریل ببینیم؟

گوریل ها پستاندارانی هستند که در اصل محل زندگی آن ها به قاره آفریقا باز می گردد. گوریل ها به طور کلی به دسته گوریل های کوهستانی (Mountain Gorilla) و گوریل های زمین پست (Lowland Gorilla) تقسیم می شوند. در حالی که این دو دسته از گوریل ها شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند، اما تفاوت هایی هم در میان آن ها دیده می گردد. به عنوان مثال، گوریل های کوهستانی موهای بلندتری دارند در حالی که موهای گوریل های زمین پست کوتاه تر و نرم تر است.

یکی دیگر از تفاوت های اصلی این دو گونه مقدار جثه آن ها است. قد گوریل های زمین پست بین 1/2 تا 1/8 متر و وزن آن ها بین 68 تا 181 کیلوگرم است. گوریل های کوهستانی از نظر قد تقریبا همان مقدار هستند اما وزنشان بیشتر است. وزن گوریل های کوهستانی بین 135 تا 220 کیلوگرم است. گوریل ها بزرگ ترین پستانداران نخستین به شمار می آیند.

رژیم غذایی

به طور کلی گوریل ها گیاه خوار هستند و معمولا از گیاهانی همچون کرفس، شاخ و برگ درختان، پوسته یا شیره درختان و بعلاوه میوه ها تغذیه می نمایند. جالب است بدانید که گوریل ها با این که گیاه خوار هستند اما از حشرات و حیوانات کوچک هم تغذیه می نمایند. یک گوریل نر بالغ می تواند روزانه حدود 18 کیلوگرم غذا بخورد.

رژیم غذایی دقیق گوریل ها بستگی به مکان زندگی آن ها دارد. بخش اعظم غذای گوریل های زمین پست را میوه جات تشکیل می دهد؛ پس از آن درصد عمده غذای آن ها به گیاهان می رسد و در آخر حجم اندکی از غذای آن ها را کرم ها و موریانه ها تشکیل می دهند.

در خصوص گوریل های کوهستانی، بخش اعظم غذای آن ها را گیاهان تشکیل می دهد، سپس در رتبه دوم میوه جات قرار دارند و در آخر حجم اندکی از غذای آن ها به مورچه، حلزون و کرم ها اختصاص می یابد.

عادات طبیعی

گوریل ها به صورت گروهی زندگی می نمایند. یک گروه از گوریل ها می تواند بالغ بر پنجاه عضو داشته باشد از طرفی دیگر، گروه های دو یا سه نفره از گوریل ها نیز وجود دارد! گروه گوریل ها به وسیله یک گوریل نر که پشت خاکستری (Silverback) نامید می گردد رهبری می گردد که پشت کمر این گوریل نر خاکستری رنگ است.

هر زمان از روز برای گوریل ها موقع انجام کار معینی است. صبح ها و بعد از ظهرها هنگام غذا خوردن است. در میانه روز، گوریل ها چرت می زنند و استراحت می نمایند یا با یکدیگر بازی می نمایند و در هنگام شب، گوریل ها در تخت خواب هایی که خودشان از برگ درختان درست نموده اند می خوابند.

شرایط بقا

اتحادیه بین المللی حفاظت از حیات وحش (IUCN)، گوریل ها(هم گوریل های کوهستانی و هم گوریل های زمین پست) را در فهرست حیوانات در خطر انقراض قرار داده است. گوریل ها شکار می شوند و محل زندگی آن ها به وسیله انسان ها هم به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم نابود می گردد و همین امر باعث می گردد تا نسل این حیوانات شدیدا رو به کاهش و حتی انقراض باشد.

طبق گزارشات این اتحادیه، نسل گوریل ها شدیدا رو به انقراض هست و هر دو گونه گوریل ها در خطر انقراض هستند. تخمین زده می گردد که در کل کره زمین تنها حدود 100,000 گوریل از گونه گوریل های زمین پست زندگی می نمایند.

فراوری مثل

همچون انسان ها، گوریل ها هر 9 ماه فرزند به جهان می آورند و معمولا هر نوبت یک فرزند به جهان می آورند. بچه های گوریل ها در ابتدای به جهان آمدن حدود 1/8 کیلوگرم وزن دارند. تا زمانی که سن بچه گوریل ها بین 4 ماه و 2 یا 3 سال است، بچه ها به منظور حمل و نقل، بر پشت مادرشان می نشینند.

حقایق

  • دستان گوریل ها از پاهایشان بلندتر است! این ویژگی به گوریل ها اجازه می دهد تا بر روی چهار دست و پای خود راه بروند اما همچنان ظاهری ایستاده داشته باشند.
  • گوریل ها بسیار باهوش هستند. این نخستیان قادرند تا از ابزارهای ساده برای راحتی کارهایشان یاری بگیرند و حتی زبان اشاره مخصوص خود را فرا بگیرند.
  • تخت خواب گوریل ها، لانه (nest) نام دارد. معمولا گوریل های جوان تر و کوچک تر، لانه خود را بر بالای درختان می سازند و گوریل های بالغ لانه خود را بر روی زمین می سازند.
  • معمولا گوریل ها از آب چشمه ها یا رودخانه ها نمی نوشند. تمام آبی که گوریل ها برای بقای خود احتیاج دارند به وسیله غذای روزانه شان و بعلاوه شبنم های صبحگاهی تامین می گردد.

کجا گوریل ببینیم؟

گوریل های کوهستانی غالبا در منطقه ها کوهستانی آفریقای مرکزی زندگی می نمایند و گوریل های زمین پست در در منطقه ها صاف، هموار و جنگلی آفریقای مرکزی و غرب آفریقا زندگی می نمایند.

به طور دقیق تر، گوریل های کوهستانی در کشورهایی همچون اوگاندا و کنگو و منطقه های همچون کوه های آتشفشانی زندگی می نمایند. از طرفی دیگر، گوریل های زمین پست در منطقه ها و کشورهایی همچون آنگولا، کامرون، کنگو، گابون و منطقه ها آفریقای مرکزی زندگی می نمایند.

بر طبق گزارشات نشنال جئوگرافیک، قلمرو گروهی از گوریل ها می تواند مساحتی حدود 41 کیلومتر مربع داشته باشد.

نظر شما در خصوص گوریل ها چیست؟ آیا به تماشا این حیوانات از نزدیک علاقه دارید؟ نظرات خود را با خبرنگاران در میان بگذارید.

مقالات سری گردشگری حیات وحش شنبه ها و سه شنبه ها ساعت 23:59 در وب سایت خبرنگاران منتشر خواهند شد.

منبع: کجارو / livescience.com
انتشار: 2 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1327

به "کجا گوریل ببینیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کجا گوریل ببینیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید