چگونه شوخ طبع باشیم؟ 9 راه پرورش حس شوخ طبعی

به گزارش مجله صادق ویلا، تقویت حس شوخ طبعی با موقعیت اجتماعی شما ارتباط مستقیم دارد. خب حالا چگونه شوخ طبع باشیم؟ این مقاله را دنبال کنید تا با فنون شوخ طبعی مانند سوتی دادن یا جار زدن بدیهیات آشنا شوید.

چگونه شوخ طبع باشیم؟ 9 راه پرورش حس شوخ طبعی

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - حس شوخ طبعی شما از زمان تولد در حال پرورش و توسعه بوده و همراه با شما رشد نموده است. شما ممکن است به همان چیز هایی که والدینتان به آن می خندند بخندید و یا ممکن است با شوخی ها و طنز هایی که خارج از این محدوده و پیشینه زندگی اجتماعیتان هستند، نتوانید ارتباط برقرار کنید. انسان برای درک بعضی شوخی ها احتیاج به دانستن یک سری پیشینه و اطلاعات دارد. به همین خاطر است که احتمالا یک لطیفه انگلیسی یا فرانسوی برای شما خنده دار نیست. چون شما اطلاعات فرهنگی و اجتماعی آن کشور را در ذهن ندارید؛ بنابراین حس شوخ طبعی در هر کس متفاوت می گردد. تقویت حس شوخ طبعی به شما یاری می نماید با دیگران راحت تر ارتباط برقرار کنید و درون خود احساس بهتری داشته باشید.

در این مقاله، براساس گفته های آقای دیوید نیهیل (David Nihill)، رهنمود هایی را در پاسخ به سوال چگونه شوخ طبع باشیم؟ آورده ایم. اگر شما هم به دنبال پاسخ این پرسش هستید، این مطلب را از دست ندهید.

چگونه شوخ طبع باشیم؟

1- اسناد بامزه را نگه دارید

لازم نیست همه چیز را در ذهنتان نگه دارید. حتی طنزپرداز های حرفه ای هم این کار را نمی نمایند. می توانید مطالب خنده دار را در یک دفترچه یادداشت کنید. یا اگر با نوشتن به سبک سنتی میانه خوبی ندارید، می توانید فکر های خنده دار خود را در گوشی همراهتان به صورت یک فایل صوتی ضبط کنید. نوشته های بامزه، کلیپ های خنده دار، ... همه را در تلفن همراهتان ذخیره کنید. برای شوخ طبع بودن، فقط کافیست به مرور یاد بگیرید چگونه داستان ها و تجربیاتتان را به بیان طنز آمیز بیان کنید؛ و اولین قدم برای رسیدن به این مهارت خوب گوش کردن است.

2- به جای لطیفه کوتاه، داستان گویی کنید

لطیفه ها درواقع داستان هایی ساختگی و کوتاه هستند که خاستگاه اولیه شان طنز بوده است. شما با تعریف کردن لطیفه درواقع دارید ریسک می کنید. چون هدف فقط خنداندن است و اگر مخاطب شما نخندد آنوقت این شما هستید که خنده دار جلوه می کنید. اما اگر یک داستان واقعی را به شیوه ای طنزآمیز بیان کنید چه؟ خب اگر کسی خندید که چه بهتر، اما اگر نه هیچ اشکالی ندارد. شما یک داستان گفته اید و مخاطبتان گوش داده است.

3- مخاطب را شگفت زده کنید

شما باید این هنر را یاد بگیرید که گاهی داستانتان را یکنواخت و خیلی معمولی پیش ببرید، اما در نهایت با یک الگو یا جمله ناگهانی و خاص آن را به انتها ببرید. در این صورت ذهن مخاطب در چند ثانیه دچار یک شوک و احتمالا این کار باعث خنده او می گردد. مثلا اگر فرض کنیم یک داستان سه جمله ای تعریف می کنید، دو جمله اول عادی باشند، اما جمله سوم، بی نهایت خنده دار و متفاوت.

4- کم گوی و گزیده گوی

یکی دیگر از مهارت هایی که ضروری است یاد بگیرید بیان منظور در کوتاه ترین شکل ممکن است. شما برای اینکه نظر مخاطب را جلب کنید و در ذهن او جذاب به نظر برسید، زمان زیادی ندارید؛ بنابراین بخش های اضافی داستان را حذف کنید و هرچه سریع تر به قسمت های جذاب خنده دار برسید. همچنین جمله بندی خود را به گونه ای بچینید که به مخاطب زمان کافی برای خندیدن بدهید و هنگام خنده آنها، درحال حرف زدن نباشید. برای مثال قسمت های خنده دار داستان را در آخر جمله ها بیان کنید و بعد از آن چند ثانیه مکث کنید.

5- سوتی عمدی بدهید

در همه زبان ها کلماتی هستند که ممکن است ایهام برانگیز باشند و یا معانی مختلفی بدهند. شما می توانید در مکالماتتان با این کلمات بازی کنید و موقعیت های خنده دار زیادی ایجادکنید. این موضوع به تمرین و دقت احتیاج دارد. به مرور که از خلاقیتتان بهره ببرید و به صحبت های کمدین ها گوش دهید این مهارت را کسب خواهید کرد.

6- گاهی در جمع سوتی بگیرید

اگر کسی در جمعی که هستید، چیزی را اشتباه گفت، یا حرف احمقانه ای زد، می توانید این حرف را با لحن خنده داری تکرار کنید و بعد صبر کنید. احتمالا به همین سادگی همه و حتی خود فرد را به خنده می اندازید. البته دقت کنید که در استفاده از این تکنیک زیاده روی نکنید. درغیر این صورت ممکن است آزار دهنده به نظر برسید.

7- بدیهیات را جار بزنید

سعی کنید فکر مخاطب را با صدای بلند بیان کنید. اگر یک روز جورابتان پاره است یا موهایتان خنده دار شده خودتان به آن اشاره کنید و بخندید. یا مثلا اگر در یک ارائه خوب عمل نکردید خودتان آنرا بیان کنید. یا اگر یک لطیفه بی مزه تعریف کردید بگویید: بی مزه! با این کار تمرکز مخاطب از اصل قضیه یعنی موهایتان، سوراخ جوراب یا بی مزگی لطیفه تان به اقرار شما می رود و ممکن است خنده دار باشد.

8- خودتان را در صحبت ها به خوبی بیان کنید

هنگامی که یک داستان طنز آمیز یا حتی یک داستان معمولی تعریف می کنید، این فرصت را داریدکه به تصویر سازی مخاطب یاری کنید. اگر می توانید تقلید صدا کنید، از چند صدا بهره ببرید، لهجه ها را تقلید کنید. با این کار حتی اگر خنده دار هم نباشید حداقل جذاب خواهید بود و این خود به تنهایی برد مهمی است.

بیشتر بدانید:راز جذابیت؛ چگونه دوست داشتنی باشیم؟

9- مرور کنید

در انتهای صحبت یا داستانتان، می توانید به قسمت های خنده دار قصه برگردید ویکبار دیگر به آن ها اشاره کنید. یا اگر می توانید یک تکه کلام از آن استراج کنید، یا یک کلمه که یادآور آن است را بگویید. برای اینکه شوخ طبع باشید، لازم نیست همواره یک قصه جدید داشته باشید. گاهی یک داستان به حدی خنده دار است که می توان بار ها و بار ها به آن خندید. فقط کافیست به درستی به آن اشاره کنید.

سخن آخر

خب، این مقاله با ارائه راهکار هایی در پاسخ به چگونه شوخ طبع باشیم؟ به انتها رسید. به یاد داشته باشید برای این که بتوانید به صورت اتوماتیک و بدون فکر از این مهارت ها بهره ببرید به تمرین احتیاج دارید. حتی شوخ طبعی هم یک استعداد اکتسابی است و شما می توانید آن را یاد بگیرید. از جمع های محبت آمیز و از شوخی های کوچک آغاز کنید. مطمئن باشید خیلی زود پیروز می شوید.

منبع: setare.com
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 795

به "چگونه شوخ طبع باشیم؟ 9 راه پرورش حس شوخ طبعی" امتیاز دهید

2 کاربر به "چگونه شوخ طبع باشیم؟ 9 راه پرورش حس شوخ طبعی" امتیاز داده اند | 3.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه شوخ طبع باشیم؟ 9 راه پرورش حس شوخ طبعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید