پرطرفدارترین نخل خانگی جهان!

به گزارش مجله صادق ویلا، کنتیا همان چیزی است که خانه شما به آن نیاز دارد. این نخل یکی از پرطرفدار ترین نخل های جهان است. اگر تاریکی و دلگیری زمستان به خانه شما هم راه پیدا نموده، بهتر نیست با پرورش این نخل خودتان را برای بهار آماده کنید؟

پرطرفدارترین نخل خانگی جهان!

همان طور که می بینید شاخسار نخل سبز و براق است و هر بیننده ای را جذب خواهد نمود. ممکن است بگویید نخل کنتیا زیبا ترین نخلی نیست که تا به حال دیده اید، درست است اما این گیاه تمام چیزی را که از یک نخل خانگی توقع دارید به شما می دهد؛ کنتیا سایه را به خوبی تاب می آورد، سرما را تحمل می نماید و به علاوه بزرگ و غول آسا هم نخواهد شد.

اگر همه شرایط را برای گیاه فراهم کنید، نخل کنتیا در آخرین حالت بلوغ خود به 3 متر می رسد.

شرایط رشد

- نور

نخل کنتیا به نور غیر مستقیم احتیاج دارد. هرگز گیاه را در معرض نور مستقیم قرار ندهید مگر به یک شرط. اگر گیاه از زمان جوانه زنی در آفتاب مستقیم قرار داشته است، الان به آفتاب شدید عادت نموده و می تواند در مقابل نور بیشتری باشد.

- آبیاری

گیاه را در طول تابستان به صورت هفتگی آبیاری کنید. اجازه دهید خاک در بین دو آبیاری خشک گردد و سپس آبیاری مجدد را انجام دهید. هرگز اجازه ندهید کنتیا در زیر گلدانی پر از آب قرار بگیرد. زهکشی یکی از عوامل بسیار مهم در پرورش نخل کنتیا است. قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ های زهکش گلدان باز و به مقدار کافی هستند.

- دما

در فصول سرد، پاییز و زمستان، گیاه می تواند دماهای کمتر را هم تحمل کند اما هوای گرم را ترجیح می دهد.

- خاک

خاکی با زهکشی خوب و پر از اکسیؤن، خاک مناسب برای کاشت نخل کنتیا است.

- کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند، هر هفته کود دهی کنید. و یا می توانید در ابتدای فصل رشد از کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می نمایند و در اختیار گیاه قرار می دهند بهره ببرید. در کل بهتر است نخل کنتیا را کود دهی و تغذیه کنید.

تکثیر

نخل کنتیا را می توان از طریق کاشت دانه تکثیر کرد. البته گیاهانی که در داخل خانه نگهداری می شوند ممکن است دانه ندهند. پس اگر می خواهید گیاه را تکثیر کنید می توانید دانه آن را از گلفروشی ها یا فروشگاه های اینترنتی فروش بذر تهیه کنید. برای کاشت دانه گلدانی کم عمق را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید. دانه ها را درون این گلدان با فاصله مناسب بکارید. گلدان را در مکانی گرم و اندکی مرطوب قرار دهید و به خوبی آبیاری کنید. برای دانه ها نور مناسب هم فراهم کنید. بعد از چند وقت جوانه ها سر از خاک بیرون می آورند و به این ترتیب گیاه تان را تکثیر نموده اید.

ممکن است تکثیر گیاه اندکی سخت باشد و بد نیست آن را به پرورش دهندگان حرفه ای گل و گیاه سپرد و شما به جای تکثیر به گلفروشی مراجعه نموده و گیاهی تازه تهیه کنید.

تعویض گلدان

نخل کنتیا را تنها زمانی تعویض گلدان کنید که ریشه گیاه تمام گلدان را پر نموده باشد و جای بیشتری برای رشد نداشته باشد. این ممکن است یک سال درمیان یا سه سال درمیان اتفاق افتد، پس هر سال گیاه را چک کنید تا ببنید آیا گلدانش را پر نموده یا خیر. این تعویض گلدان کند گیاه باعث می گردد گیاه رشد آرام تری داشته باشد و شانس خشک شدن و مرگ آن بر اثر شوک، کمتر گردد.

برای تعویض گلدان زمانی که به نظرتان رسید گلدان برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی ندارد دست به کار شوید. در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک گردد. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می گردد. اندکی از خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید. در این هنگام ریشه ها را مقداری از هم باز کنید و تعداد کمی از آنها را ببرید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1424

به "پرطرفدارترین نخل خانگی جهان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرطرفدارترین نخل خانگی جهان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید