آموزش کاشت مرکبات در گلدان به سبک خانگی

به گزارش مجله صادق ویلا، کاشت مرکبات در گلدان و نگهداری از آن، می تواند طراوت و شادابی را به خانه شما بیاورد. ضمن آن که می توانید از محصولات خوش طعم وبوی خانگی خود بهره ببرید و از خوردن آن ها لذت ببرید. برخلاف چیزی که فکر می کنید، کاشت میوه در خانه کار سختی نیست؛ اما اصول خاصی دارد که با یادگیری آن ها، می توانید در گلدان های خود، مرکباتی خوش مزه پرورش دهید و یک کشاورز خانگی شوید.

آموزش کاشت مرکبات در گلدان به سبک خانگی

ما در این مقاله قصد داریم آموزش کاشت هسته مرکبات و چگونگی پرورش مرکبات در گلدان خانگی را با شما به اشتراک بگذاریم. مطمئن باشید خوردن میوه ای که خودتان با عشق کاشته و روز به روز شاهد رشد و شکوفایی اش بوده اید، مزه دیگری دارد. برای چشیدن این مزه، همراه ما باشید.

آموزش کاشت هسته مرکبات

سوالی که به وجود می آید، این است که آیا می توان با هسته مرکبات، یک درخت میوه خانگی به وجود آورد؟ بله می توان؛ کافی ست با روش کاشت هسته میوه ها و چگونگی پرورش مرکبات آشنا باشید. در این صورت، می توانید به راحتی، روش کاشت هسته نارنگی در گلدان، هسته پرتقال، هسته گریپ فروت و سایر مرکبات را تجربه کنید. ما در ادامه قصد داریم نحوه کاشت مرکبات در گلدان را با شما درمیان بگذاریم.

1. مرحله اول کاشت مرکبات در گلدان: انتخاب میوه

برای کاشت مرکبات در گلدان، بسته به زمان، سال و موقعیت مکانی شما، ممکن است میوه های متنوعی در فروشگاه وجود داشته باشد. شما می توانید میوه مورد نظر خود را براساس موجودی ها انتخاب کنید و خود را برای مراحل بعدی کاشت میوه در خانه آماده کنید.

2. مرحله دوم کاشت مرکبات در گلدان: ساخت برچسب گیاهی

اگر بذرهای مختلفی تهیه نموده اید، بهتر است برچسب هایی آماده کنید و نوع میوه و حتی چگونگی مراقبت از آن را روی برچسب ها بنویسید. شما می توانید با چند گیره کلاسور، برچسب ها را به ظروف بذر خود بچسبانید و مطمئن شوید که از هر بذر، با توجه به نیازهای خاص خودش مراقبت می کنید. البته این مرحله از کاشت مرکبات در گلدان، اختیاری ست.

3. مرحله سوم کاشت مرکبات در گلدان: جمع آوری دانه ها

برای انجام مرحله سوم کاشت مرکبات در گلدان، میوه ها را از بالا به پایین به دو نیم تقسیم کنید. این کار، تا حد خوبی از آسیب رساندن به دانه ها جلوگیری می نماید. تمامی دانه ها را به آرامی جدا کنید و کنار بگذارید. دانه هایی را که عجیب به نظر می رسند (خیلی کوچک، صاف یا خالی اند) دور بریزید.

بعضی از میوه ها، دارای دانه های زیادی هستند و بعضی تنها یک دانه دارند. در نظر داشته باشید که گاهی همان یک دانه هم می تواند به درخت تبدیل گردد و برای کاشت میوه در خانه مناسب است. البته اگر دانه خوبی باشد.

4. مرحله چهارم کاشت مرکبات در گلدان: آزمایش دانه ها

این مرحله از کاشت میوه در خانه، بسیار آسان است. دانه ها را در یک فنجان کوچک آب قرار دهید. اگر به سمت پایین رفتند، به احتمال زیاد دانه های قابل دوامی هستند. اگر شناور شدند، ممکن است باز هم برای کاشت مناسب باشند؛ اما نیاز به آنالیز بیشتر دارند.

آن ها را به خوبی آنالیز کنید و اگر پوک به نظر رسیدند، دور بیندازید. درضمن اگر دانه ها دارای پوشش ژله مانند هستند، آن ها را در یک صافی بشویید و با یک حوله به آرامی خشک کنید.

5. مرحله پنجم کاشت مرکبات در گلدان: برداشتن پوشش دانه

این مرحله از کاشت میوه در خانه، می تواند زمان جوانه زنی را به مقدار قابل توجهی سریع تر کند. دانه ها به طور طبیعی، دارای محافظ بیرونی هستند که از جوانه زنی ناخواسته جلوگیری می نماید. در مرکبات، دانه ها از دو نیم پوسته تشکیل می شوند که به یکدیگر مهر و موم شده اند. این دو نیم پوسته، از دانه لطیف داخلی محافظت می نمایند.

بعلاوه ممکن است پوششی ژل مانند اطراف دانه وجود داشته باشد تا یک مانع اضافی ایجاد کند. به همین علت هم هست که دانه ها در میوه، جوانه نمی زنند. برای آن که جوانه زنی سریع تر انجام گردد و کاشت میوه در خانه پیروزیت آمیز باشد، باید آن پوشش ژل مانند را همان طور که در مرحله سوم گفتیم، حذف کنید و سپس به سراغ پوسته سخت بروید.

در پی انتهای صاف و سخت پوسته دانه بگردید و آن را با ناخن گیر جدا کنید. مراقب باشید به دانه داخلی آسیبی نرسد. به آرامی ناخن خود را بین دو تکه پوسته بیندازید، آن ها را از هم باز و جدا کنید. حال شما به دانه نرم رسیده اید. با آن مهربان باشید!

6. مرحله ششم کاشت مرکبات در گلدان: جوانه زدن بذرها

در این مرحله از کاشت میوه در خانه، چند ورق حوله کاغذی را مرطوب کنید و دانه ها را روی آن قرار دهید. دانه ها باید حداقل 2.5 سانتی متر از همه جهات فاصله داشته باشند تا جایی برای رشد ریشه باقی بماند. حال، یک لایه دیگر از حوله کاغذی مرطوب را روی آن ها قرار دهید و آن ها را در کیسه نگهداری غذا بگذارید. برچسب گیاه خود را روی کیسه بزنید و آن ها را در مکانی گرم و تاریک قرار دهید.

7. مرحله هفتم کاشت مرکبات در گلدان: آنالیز دانه ها

مرحله هفتم کاشت میوه در خانه، آنالیز دانه هاست. هر چندروز یکبار، دانه ها را آنالیز و در صورت لزوم، حوله کاغذی را مرطوب کنید. توجه داشته باشید که حوله شما نباید خشک یا خیس باشد. شما به یک حوله مرطوب نیاز دارید. بعضی از دانه ها خیلی سریع جوانه می زنند؛ اما جوانه زدن بعضی دیگر، ممکن است هفته ها طول بکشد. بهتر است برای آن که در کاشت میوه پیروز باشید، صبر پیشه کنید.

8. مرحله هشتم کاشت مرکبات در گلدان: کاشتن بذر

مرحله هشتم کاشت میوه در خانه، به کاشتن بذر مربوط می گردد. هنگامی که دانه ها حداقل 2 و نیم سانت جوانه زده باشند، می توانید آن ها را در گلدان بکارید. بذر جوانه زده را در یک گلدان زهکشی شده (زهکشی به شیوه هایی می گویند که به وسیله آن ها، آب اضافی از گلدان خارج می گردد) بکارید.

بهتر است هر جوانه را در گلدان جداگانه ای بکارید؛ اما اگر جای کمی دارید، می توانید آن ها را کنار هم در یک گلدان بکارید. جهت صحیح بودن چگونگی پرورش مرکبات، ریشه ها را درست در زیر خاک قرار دهید. گلدان ها را به طور کامل آبیاری و در صورت نیاز، به تدریج و در طی چند هفته آن ها را به مکانی گرم و آفتابی منتقل کنید.

9. مرحله نهم کاشت مرکبات در خانه: نحوه پرورش مرکبات

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چه مدت طول می کشد تا کاشت میوه در خانه جواب دهد و شما درختی از مرکبات مورد نظر خود را داشته باشید؟ درخت مرکبات معمولا دیررشد است. البته مدت زمان رشد آن ، به عوامل مختلفی از جمله نور بستگی دارد. درخت مرکبات، با گرفتن 8 تا 12 ساعت نور خورشید در روز، می تواند برترین رشد را داشته باشد.

هرچه نور کم تر باشد، کاشت مرکبات در گلدان دیرتر جواب می دهد. پس طبیعی ست که کاهش نور و گرما در زمستان، رشد درخت مرکبات را کند می نماید. در کل، میوه های کوچک ممکن است در طی چندین ماه برسند و رسیدن میوه های بزرگ تر، شاید بسیار بیشتر طول بکشد. پس سعی کنید نور و گرمای مناسبی به گیاه برسانید، از کود مخصوص مرکبات بهره ببرید، دستورالعمل های چگونگی پرورش مرکبات را دنبال کنید و ایوب وار شکیبا باشید.

نکات اساسی مراقبت از درختان مرکبات

 • کاشت مرکبات در گلدان، به روزی 8 تا 12 ساعت تامین نور نیاز دارد. توجه داشته باشید که از آفتاب مستقیم و سوزان پرهیز کنید.
 • برای آن که در کاشت میوه در خانه پیروز شوید، مطمئن شوید گلدان، زهکشی خوبی دارد.
 • حتما از کود مناسب مرکبات بهره ببرید تا نتیجه خوبی از کاشت میوه بگیرید.
 • بهتر است گلدان شما، تا زمانی که هوا به 4 درجه سانتی گراد می رسد، در فضای باز نگهداری گردد. اگر دما از 4 درجه کم تر شد، گلدان را به خانه منتقل کنید.
 • برای کاشت مرکبات در گلدان، رطوبت خاک بسیار مهم است. اجازه ندهید خاک خشک گردد. رطوبت میانه و یکنواخت، باید همواره حفظ گردد. برای اطمینان می توانید از رطوبت سنج بهره ببرید.
 • کنه های عنکبوتی را با اسپری و حشرات را با الکل از بین ببرید.

کاشت مرکبات در گلدان با استفاده از خرید گیاه مرکبات

یکی دیگر از راه هایی که می تواند در کاشت میوه در خانه به شما یاری کند، خرید گیاه مرکبات از بیرون و کاشت و پرورش آن در خانه است. اگر به این روش کاشت مرکبات در گلدان علاقه مندید، ما آن را در 8 مرحله خلاصه و آسان برای شما بیان می کنیم.

 • یک گیاه بالغ یا نیمه بالغ را از گلخانه ای که در مرکبات تخصص دارد تهیه کنید. توجه داشته باشید، گیاهی را که در حال حاضر گل یا میوه می دهد نخرید؛ زیرا با جابه جایی محیط، امکان ریزش گل و میوه های آن وجود دارد.
 • مکان نگهداری گلدان بسیار مهم است. برای آن که کاشت مرکبات در گلدان پیروزی را تجربه کنید، گلدان را در یک اتاق بسیار روشن بگذارید.
 • مرحله بعدی و بسیار مهم در کاشت مرکبات در گلدان، آبیاری منظم است. خشکی طولانی مدت گیاه، می تواند سبب ریزش گل و میوه گردد. اما حواستان باشد که آبیاری بیش از مقدار هم آسیب زننده است.
 • اگر گیاه شما در داخل خانه گل می دهد، برای گرده افشانی از ابزار گرده افشانی برقی بهره ببرید تا گرده ها را از گلی به گل دیگر روی هر گیاه منتقل کند.
 • در ماه های گرم، گیاه خود را در تراس یا هر فضای باز دیگری که در خانه دارید قرار دهید.
 • کوددهی، از مراحل مهم کاشت مرکبات در گلدان است. قبل از کوددهی، درباره کود مناسب و زمان مناسب کوددهی برای میوه مورد نظر خود، تحقیق کنید.
 • در ابتدا یا انتها فصل، ممکن است برگ گیاه شما آغاز به ریزش کند. از این موضوع نترسید؛ این یک امر طبیعی ست. برای آن که کاشت مرکبات در گلدان را با پیروزیت طی کنید، به گیاه خود زمان دهید تا برگ های جدیدی ایجاد کند.
 • در پاییز، هنگامی که دما خصوصا در هنگام شب کاهش پیدا می نماید، باید گیاه خود را به خانه بازگردانید. مجددا روشن ترین مکان را انتخاب و گیاه خود را از سوز و سرما حفظ کنید.

اگر تمایل دارید کاشت مرکبات در گلدان را در خانه خود تجربه کنید، مراحل بالا را مو به مو اجرا کنید.

جمع بندی کلی از آنچه درباره کاشت مرکبات در گلدان گفتیم

ما در این مقاله، کاشت میوه در خانه و چگونگی پرورش مرکبات را با شما به اشتراک گذاشتیم. شاید این کار در وهله اول سخت و طولانی به نظر برسد؛ اما اگر صبر داشته باشید، از یک دانه، یک درخت مرکبات می سازید. تصور کنید هر زمان که هوس نارنگی یا پرتقال کردید، دستتان را دراز کنید و طعم محصولی را که خودتان، با عشق و حوصله پرورش داده اید بچشید.

درضمن، خانه تان هم بوی بهار شیراز را می گیرد. بی نظیر نیست؟ پس اگر قصد کاشت مرکبات در گلدان و چشیدن مزه دسترنج خودتان را دارید، نکات این مقاله را با دقت بخوانید. چگونگی پرورش مرکبات را قدم به قدم یاد بگیرید و تجربه ای دل انگیز از کاشت میوه در خانه به دست آورید.

منبع: اسنپ مارکت
انتشار: 17 خرداد 1401 بروزرسانی: 17 خرداد 1401 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1365

به "آموزش کاشت مرکبات در گلدان به سبک خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش کاشت مرکبات در گلدان به سبک خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید