مجلس اروپا مصونیت رهبران جدایی طلب کاتالونیا را لغو کرد

به گزارش مجله صادق ویلا، به گزارش خبرنگاران به نقل از یورونیوز، مجلس اروپا مصونیت مجلسی کارلس پیگدمون رئیس سابق دولت محلی کاتالونیا را لغو کرد.

مجلس اروپا مصونیت رهبران جدایی طلب کاتالونیا را لغو کرد

با ما سفر کنید و با تور زمستان 1400 اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

همچنین، مصونیت تونی کومین و کلارا پونساتی دو وزیر سابق کابینه پیگدمون هم لغو شده است.

دادگستری اسپانیا این سه نماینده مجلس اروپا را به دلیل برپایی و سازمان دهی یک همه پرسی غیرقانونی با موضوع استقلال این منطقه خودمختار در سال 2017 و به اتهام سوء استفاده از اموال دولتی و تحریک به اغتشاش تحت پیگرد کیفری قرار داده است.

با این حال، به دلیل اقامت متهمان در بلژیک و خودداری بروکسل از استرداد آن ها، رسیدگی به این پرونده تا به امروز میسر نشده است.

اما ماه گذشته کمیسیون قضایی مجلس اروپا درخواست دولت اسپانیا را مشروع دانست و تصمیم گیری درباره سرنوشت مصونیت این سه نماینده را به نمایندگان مجلس سپرد.

لغو مصونیت کارلوس پیگدمون، تونی کومین و کلارا پونساتی می تواند راستا را برای استرداد آنها به اسپانیا هموار کند. در رای گیری مجلس اروپا 400 نماینده با لغو مصونیت آنها موافقت کردند. در مقابل، 248 نماینده مجلس اروپا با لغو مصونیت آنها مخالفت کردند و 45 نفر نیز رای ممتنع دادند. این رای گیری به صورت محرمانه انجام شد و در نتیجه هویت نمایندگان موافق و مخالف به طور رسمی معین نخواهد شد.

دولت اسپانیا ضمن استقبال از تصمیم مجلس اروپا بیان کرد که نتیجه این رای گیری نشان می دهد که مسائل کاتالونیا در اسپانیا حل می گردد.

کارلوس پیگدمون در ماه اکتبر سال 2017 پس از برگزاری همه پرسی استقلال کاتالونیا که دولت مرکزی اسپانیا آن را غیرقانونی خوانده بود به بلژیک گریخت. او در سال 2019 به همراه تونی کومین و کلارا پونساتی به عنوان نماینده مجلس اروپا انتخاب شد.

وکلای مدافع پیگدمون در نظر دارند تا لغو مصونیت او را در دیوان دادگستری اروپا به چالش بکشند. با این حال، دولت اسپانیا احتمالاً کوشش های خود را برای استرداد او ادامه خواهد داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 868

به "مجلس اروپا مصونیت رهبران جدایی طلب کاتالونیا را لغو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس اروپا مصونیت رهبران جدایی طلب کاتالونیا را لغو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید