هزینه سبد معیشت کارگران بین 13 تا 15 میلیون درماه

به گزارش مجله صادق ویلا، یک فعال کارگری با اعلام برآورد هزینه های سبد معیشت کارگران، گفت: رقم دستمزد کارگران پس از معین شدن مبلغ هزینه سبد معیشت در کمیته دستمزد با حضور شرکای اجتماعی و در شورای عالی کار معین خواهد شد.

هزینه سبد معیشت کارگران بین 13 تا 15 میلیون درماه

ناصر چمنی در تبادل نظر با ایسنا، درباره برگزاری جلسات دستمزد کارگران و معین رقم مزد اظهار کرد: در خصوص دستمزد کارگران ماده 41 قانون کار مبنا و ملاک عمل شورای عالی کار است و بند یک این ماده به نرخ تورم و بند دو به سبد معیشت خانوار اشاره دارد لذا از حالا نمی توان در خصوص اینکه دستمزد چقدر خواهد شد یا چند درصد افزایش می یابد صحبت کرد. قبل از هر چیز جلسات کمیته دستمزد در خصوص هزینه های سبد معیشت کارگران باید تشکیل و مبلغ سبد معیشت معین گردد.

وی ادامه داد:پس از معین رقم سبد معیشت، شورای عالی کار با حضور نماینده کارگر، کارفرما و دولت وارد مذاکره می شوند و در خصوص دستمزد تصمیم گیری می نمایند. مبنای اصلی برای معین دستمزد کارگران، قانون است و ماده 41 قانون کار و تبصره های آن باید لحاظ گردد.

این فعال کارگری با بیان اینکه هزینه سبد معیشت کارگران سال گذشته 9 میلیون تومان معین شد، اظهار کرد: در حال حاضر این رقم بین 13 تا 15 میلیون تومان در ماه برآورد می گردد لذا ابتدا در کمیته دستمزد باید هزینه های سبد معیشت بر مبنای نرخ تورم محاسبه و کارشناسی گردد، سپس در جلسات دستمزد با حضور شرکای اجتماعی درباره رقم دستمزد سال آینده تصمیم گیری کنیم.

چمنی درباره گزارش مرکز پژوهش های تامین اجتماعی در خصوص محاسبه هزینه های سبد معیشت، گفت: این مرکز صرفا می تواند نتایج پژوهش خود را به عنوان کار کارشناسی در خصوص ارقام و اعداد هزینه معیشت و نرخ تورم اقلام ارائه دهد، اما به منزله آن نیست که باید مبنای معین مزد قرار گیرد بلکه در کنار گزارش نمایندگان کارگری در خصوص وضع معیشت خانوار و هزینه سبد زندگی می تواند مورد توجه قرار گیرد و به معین بهتر رقم سبد معیشت وشفاف سازی هزینه ها یاری کند.

این فعال حوزه کار توضیح داد: سال ها قبل در شورای عالی کار مصوبه ای به شکل سه جانبه به تصویب رسید که بر اساس آن برای به دست آمدن تبصره دو ماده 41 قانون کار که بحث سبد معیشت خانوار است، کمیته دستمزد تشکیل گردد و به صورت میدانی هر گروه اطلاعات و آمار و گزارش های خود را ارائه دهد و نظراتش را مطرح کند تا پس از بحث و آنالیز، اعداد و ارقام سبد معیشت و هزینه های خانوار به دست آید.

وی در انتها گفت: اعداد و ارقام کف بازار و نرخ تورم بر کسی پوشیده نیست و طبیعی است که وقتی تورم بیشتر باشد کارگران کمتر خرید می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 دی 1401 بروزرسانی: 6 دی 1401 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1489

به "هزینه سبد معیشت کارگران بین 13 تا 15 میلیون درماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه سبد معیشت کارگران بین 13 تا 15 میلیون درماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید