غم نومه وطن و تن فضایی شرقی دارد

به گزارش مجله صادق ویلا، جواد خاکسار حقانی کارگردان نمایش غم نومه وطن و تن درباره ویژگی های این اثر نمایشی که در بخش مسابقه صحنه ای جشنواره تئاتر فجر حضور دارد، توضیحاتی ارائه داد.

غم نومه وطن و تن فضایی شرقی دارد

به گزارش گروه فرهنگی مجله صادق ویلا، جواد خاکسار حقانی که با نمایش غم نومه وطن و تن از شهرکرد در بخش رقابتی جشنواره تئاتر فجر حضور دارد درباره این اثر نمایشی گفت: این نمایش 16 و 17 بهمن ماه در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه خواهد رفت. نمایش از یک افسانه بریتانیایی اقتباس شده است که در فضایی شرقی به تصویر کشیده می گردد.

وی ادامه داد: غم نومه وطن و تن داستان شهری است که همه آدم های آن پیر شدند و هیچ بچه و جوانی در آنجا وجود ندارد و مدت هاست نوزادی در این شهر به جهان نیامده است. با برگشتن آرایشگر این شهر به قصد انتقام که دل پرخونی از مردم دارد و سال ها از این مکان دور بوده است چالش هایی بین مردم و آرایشگر در می گیرد.

این کارگردان تئاتر درباره فضاسازی نمایش شرح داد: در این اثر نمایشی با فضایی رئالیستی روبرو نیستیم. برای رسیدن به فرم اجرایی شیوه های متعددی را امتحان کردیم که در نهایت به فضایی انتزاعی و فرمی موسیقایی در اجرا رسیدیم.

خاکسار حقانی درباره عوامل نمایش بیان نمود: این نمایش 6 بازیگر دارد که عواملی دیگری به جز بازیگران نیز در صحنه حضور دارند. جشنواره تئاتر فجر به دلیل محدودیت های اقتصادی که دارد تنها می توانست هزینه اسکان تعداد مشخصی از عوامل نمایش را تقبل کند از همین رو هزینه رفت و آمد و اسکان بقیه عوامل نمایش را خود گروه به صورت شخصی متقبل شده است.

وی در سرانجام صحبت هایش درباره این دوره از جشنواره تئاتر فجر اظهار کرد: امثال به دلیل انصراف تعدادی از گروه های نمایشی جشنواره با شکل و شمایل کاملاً متفاوتی برگزار می گردد و در واقع انگار شاهد برگزاری جشنواره تئاتر مناطق در تهران هستیم و همین مساله باعث کم رونق شدن تئاتر شده است. معتقدم هر اثر هنری باید حرفی برای گفتن داشته باشد و هر هنرمندی می تواند انتقاد و اعتراض خود را به وسیله اثرش بیان کند و گفتی ها را به تصویر بکشد. جشنواره تئاتر فجر از سال ها قبل یک تریبون قوی برای اهالی تئاتر بوده است، چون دیگر جشنواره ای به این وسعت و ابعاد در کشور برگزار نمی گردد که همه هنرمندان تئاتر را دور هم جمع کند. در نهایت معتقدم هر هنرمندی باید حرفش را با اثرش بزند.

نمایش غم نومه وطن و تن چهارشنبه و پنجشنبه 16 و 17 بهمن ماه 2 اجرا در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 101

به "غم نومه وطن و تن فضایی شرقی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غم نومه وطن و تن فضایی شرقی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید