سینمارمانی بچگانه با جزئیاتی شگفت انگیز

به گزارش مجله صادق ویلا، خبرنگاران (ایبنا)؛ فاطمه نعمتی: درباره سینمارمان چه می دانید؟ به نظر شما قالبی است که سینمایی بودنش پررنگ تر است یا رمان بودنش؟ اگر در چنین فرمی هر دو وجه متناسب با هم پیش رفته باشند آیا آن اثر می تواند به یک اثر خواندنی و دیدنی تبدیل گردد؟ بله، درست خواندید! سینمارمان اثری است که هم خواندنی است و هم دیدنی. شما کلماتی را می خوانید که تصویر دارند و تصاویری را می بینید که اگر کلمات نباشند لذت مطالعه تکمیل نمی گردد. بعلاوه با اطلاعات بیشتری از دنیای هنر مثل سینما آشنا می شوید. به نظر می رسد سینمارمان تألیفی در بازار کتاب مان موجود نیست؛ اما در این مطلب می خواهیم یک سینمارمان ترجمه معرفی کنیم که قلم نویسنده اش و ایده پردازی سینمایی اش پیش از این تحسین شده است. برایان سلزنیک که دو کتاب دیگرش با عناوین اختراع هوگوکابره و شگفت زده نیز سینمارمان محسوب می شدند، باز هم سوژه ای دیگر را به یک کتاب عجیب وغریب ولی بامزه و جالب توجه تبدیل نموده است. میمون کوچولو؛ کارآگاه خصوصی عنوان سینمارمان بعدی سلزنیک است که توانسته هواداران بسیاری پیدا کند. این اثر، پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز، برترین کتاب سال سایت آمازون، برترین کتاب سال کِرکِس ریویو، برترین کتاب سال مجله والدین و برترین کتاب سال بچه ها نوسواد شده است. در پاراگراف های بعدی بیشتر با این میمون باهوش و بامزه آشنا می شوید.

سینمارمانی بچگانه با جزئیاتی شگفت انگیز

میمون کوچولو، کوچک است و باهوش، بامزه است و کنجکاو و دوست دارد به آدم ها یاری کند. او گم شده های خانم ها و آقایان بسیاری را به آنها برگردانده است؛ از دماغ یک دلقک گرفته تا جواهر و فضاپیما. او با کارهای خارق العاده ای این مسائل را حل نمی نماید؛ بلکه خیلی ساده ابتدا یادداشت برمی دارد و بعد در پی سرنخ ها می رود. احتمالا می گویید اینکه خیلی ساده است؛ اما نه، باید بگویم که عملیات های پلیسی و کارآگاهی میمون کوچولو ساده به نظر می رسند ولی نیستند؛ از طرفی هم فکر می کنیم پیچیده و غیرملموس اند ولی باز هم انگار ساده تر از این حرف ها هستند. سلزنیک با همراهی استاد دانشگاهی به نام دیوید سِرلین همین طور معمایی، ما را به درون سینمارمان خود می کشاند.

کتاب چند فصل دارد که هر کدام به ماجرای یک سرقت می پردازند. عناوین فصل ها عبارت اند از: پرونده جواهرات گم شده!، پرونده پیتزای گم شده!، پرونده دماغ گم شده!، پرونده فضاپیمای گم شده! و آخرین پرونده میمون کوچولو!. این آخرین پرونده حال وهوای قشنگی دارد که پیشنهاد می کنیم کتاب را حتما تا سرانجام ببینید و بخوانید. در ادامه باید بگوییم که در هر صفحه کتاب، کلمات یا سوالاتی قرار گرفته است که فضایی خبری دارند و ما در صفحات بعدی آن، پاسخش را دریافت می کنیم. بزرگترها می توانند همراه بچه ها شان فصل به فصل و صفحه به صفحه این سینمارمان را بخوانند و درباره جزئیات کتاب با هم صحبت نمایند. تصاویر سیاه وسفید پویا و زنده این اثر جزئیات فراوانی دارد. میمون کوچولوی این کتاب نیز به علت داشتن این ویژگی مهم و خنده دار که نمی تواند شلوارش را درست بپوشد همواره حین حل معماها ما را به خنده می اندازد که البته نمی توانیم تأثیر تصاویر کتاب در بیشتر شدن این خنده را انکار کنیم. این تکنیک نویسنده های کتاب است که می خواهند سینمارمانی مفرح در دست های بچه ها بگذارند.

بعلاوه کتابنامه ای نیز در سرانجام کتاب آمده است که نشان می دهد برخی از مطالب این داستان از چه کتاب های دیگری الهام گرفته شده اند. راهنمای دفتر کار میمون کوچولو هم درج شده است که شما را با یک عالمه دانستنی در زمینه هنر آشنا می نماید؛ زیرا دفتر کار این میمون بامزه پر از جزئیات بوده و در سرانجام کتاب، ما با ارجاعاتی که نویسنده در این باره نوشته است روبرو می شویم. برای مثال در بخش راهنمای تصویر فصل پرونده فضاپیمای گم شده نوشته شده است:

تصویر سفر به ماه، فیلمی از ژرژ مِلِیس (1902)

پرتاب آپولوی 13 (1970)

کیوان، سیاره حلقه دار

پرچم آمریکا که در سال 1969 به دست فضانوردانِ آپولوی 11 روی ماه نصب شد. (1969)

گالیلئو گالیله، ستاره شناس

پیکره بالاتنه جان. اف. کندی، رئیس جمهور آمریکا که مسابقه فضایی را راه انداخت.

علاوه بر این ها، نمایه ای از کلمات کتاب در آخرین صفحات ثبت شده است.

سینمارمان میمون کوچولو یک رمان کودک است که بچه ها را تشویق می نماید رمان خوانی را آغاز نمایند. ممکن است مطالعه کتاب های با تعداد صفحه بالا برای بچه ها مشکل باشد؛ ولی برایان سلزنیک و دیوید سرلین رمانی تألیف نموده اند که هر کودکی می تواند با خیال راحت و بدون خستگی آن را بخواند؛ زیرا متن کم و تصاویر دیدنی ای دارد. این شگرد سلزنیک است که دوست دارد مخاطبش به خصوص بچه ها و نوجوانان را غافلگیر کند. او را شعبده باز کلمات در دنیای نویسندگی می دانند؛ چون در هر کتابش چیزهای شگفت انگیزی اختراع می نماید. در این اثر نیز ما با یک سینمارمان بامزه روبه رو می شویم که بی شک تجربه مطالعه اش، در فکر مان ثبت خواهد شد.

این اثر را رضی هیرمندی ترجمه نموده که مترجم نام آشنای دنیای کتاب کودک و نوجوان است. او تا به امروز ده ها اثر ترجمه شده به بازار کتاب ایران عرضه نموده که باعث شده است بچه ها و نوجوانان با قلم، خلاقیت و دغدغه نویسندگان کشورها و ملل دیگر آشنا شوند. او بعلاوه برای ترجمه یکی از آثار برایان سلزنیک با عنوان اختراع هوگوکابره، در سال 2014 لوح افتخار IBBY (دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان) را دریافت نموده است.

کتاب میمون کوچولو کارآگاه خصوصی را نشر افق در 200 صفحه مصور با شمارگان هزار نسخه و به بهای 160هزار تومان منتشر نموده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 فروردین 1402 بروزرسانی: 8 فروردین 1402 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1532

به "سینمارمانی بچگانه با جزئیاتی شگفت انگیز" امتیاز دهید

1 کاربر به "سینمارمانی بچگانه با جزئیاتی شگفت انگیز" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سینمارمانی بچگانه با جزئیاتی شگفت انگیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید