سیزده زندگی؛ روایتی نفس گیر از یک عملیات نجات معجزه آسا

به گزارش مجله صادق ویلا، ساختن فیلم از روی یک ماجرای واقعی که همه می دانند سرانجامش به کجا رسیده اصلا کار آسانی نیست. چنین فیلمی باید آنقدر جزئیات را مجذوب کننده از کار دربیاورد و آنقدر اطلاعات فرعی و شنیده نشده در خودش داشته باشد که باعث گردد مخاطب همۀ چیز هایی را که قبلا می دانست فراموش کند و خودش را غرق داستان فیلم کند. ران هاوارد کارگردانی است که خیلی خوب این کار را بلد است. او قبلا در فیلم آپولو سیزده این کار را نموده و حالا به سراغ ماجرای تازه تری رفته است.

سیزده زندگی؛ روایتی نفس گیر از یک عملیات نجات معجزه آسا

به گزارش خبرنگاران؛ در سال 2018 دوازده عضو یک تیم فوتبال تایلندی به همراه مربی شان به مدت 18 روز در یک غار گیر افتادند؛ در حالیکه به خاطر بارش های سیل آسا لحظه به لحظه سطح آب غار داشت بالاتر می آمد. گروه های نجات از 17 کشور به تایلند رفتند؛ ده هزار نفر هم برای یاری داوطلب شده بودند که صد نفر از آن ها غواص بودند. همۀ مردم جهان اخبار ماجرا را هر روز با نگرانی دنبال می کردند. در این ماموریت هر سیزده نفر زنده نجات پیدا کردند، اما دو غواص تایلندی جان خودشان را از دست دادند.

فیلم سیزده زندگی روایتی نفس گیر و هیجان انگیز از این حادثه است. یکی از برترین جنبه های این فیلم این است که اصلا به سراغ قصه پردازی های غیرواقعی و کلیشه ای برای دراماتیزه کردن ماجرا نرفته است. این اتفاق خودش به اندازۀ کافی مجذوب نماینده هست و هاوارد هم کوشش نموده تا مو به مو بر اساس اتفاقات واقعی پیش برود.

با اینکه این یک فیلم داستانی است، اما هاوارد از تجربۀ مستندسازی خودش بهرۀ فراوانی برده و فضایی کاملا واقع گرایانه و طبیعی در فیلم ایجاد نموده است. این فیلم علاوه بر اینکه جزئیات عملیات نجات را به شکلی دقیق و تماشایی به تصویر کشیده، از جدال های پشت پردۀ سیاسی نیز که در طی آن چند روز در تایلند جریان داشتند غافل نمانده است.

داستان سیزده زندگی از چندین منظر متفاوت روایت می گردد و تصویری کامل از حادثه را به ما می دهد. ترس و اضطراب بچه هایی که گیر افتاده بودند، امیدواری ها و کوشش های گروه نجات، نگرانی و خشم خانواده ها، کوشش های مقامات برای استفاده یا سوء استفاده از ماجرا و خلاصه هر اتفاق و هر احساسی که در آن 18 روز جریان داشت را در این فیلم می گردد دید.

یکی از احساس برانگیزترین قسمت های فیلم (به غیر از خاتمه بندی فوق العادۀ آن) جایی است که مسئولان به کشاورزان محلی می گویند که اگر بخواهند راستا آب را از کوهستان منحرف نمایند، همۀ محصولات آن ها (که همۀ دار و ندارشان است) در سیلاب بعدی از بین خواهد رفت؛ اما کشاورزان تصمیمشان بدون هیچ تردیدی اعلام کردند: مهم نیست، بچه ها را نجات بدهید!

هاوارد گفته است که این فیلم کالبدشکافی یک معجزه است؛ احساسی هم که ما از فیلم می گیریم واقعا همین است.

  • کارگردان: ران هاوارد (Ron Haward)
  • فیلمنامه نویس: ویلیام نیکولسون (William Nicholson)
  • بازیگران: ویگو مورتنسن (Viggo Mortensen)، کالین فارل (Colin Farrell)، جوئل اجرتون (Joel Edgerton) و دیگران
  • تاریخ انتشار: 14 مرداد
منبع: فرارو
انتشار: 17 مرداد 1401 بروزرسانی: 17 مرداد 1401 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1422

به "سیزده زندگی؛ روایتی نفس گیر از یک عملیات نجات معجزه آسا" امتیاز دهید

2 کاربر به "سیزده زندگی؛ روایتی نفس گیر از یک عملیات نجات معجزه آسا" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیزده زندگی؛ روایتی نفس گیر از یک عملیات نجات معجزه آسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید