سفر تصویری به ایرلند شمالی؛ سرزمین شگفتی های بریتانیا

به گزارش مجله صادق ویلا، شیوع جهانی کرونا، گردشگری در بیشتر نقاط جهان را تقریباً متوقف کرده است؛ اما در خانه و در قاب تصویر نیز می توان به تمام نقاط جهان سفر کرد.

سفر تصویری به ایرلند شمالی؛ سرزمین شگفتی های بریتانیا

این روزها تمام افراد مسئول توصیه می کنند از سفرکردن جداً خودداری کنید و توصیه اکید دارند تمام افراد تا جای ممکن در خانه های خود بمانند؛ اما با سفر مجازی و از دریچه تصاویر نیز می توانیم به گوشه و کنار دنیا سرک بکشیم. با این سفرهای مجازی هم به سلامتی خود و دیگران آسیبی نمی زنیم و هم از زیبایی های دنیا لذت می بریم. در این مقاله از خبرنگاران قصد داریم با سفر تصویری شما را به ایرلند شمالی، سرزمین شگفت های بریتانیا ببریم.

ایرلند شمالی به روزهای ابری اش معروفیت دارد و همین ابرها می توانند خالق منظره های بکر از طبیعت منحصربه فرد ایرلند باشند؛ مثل منظره طلوع یا غروب خورشید در هاله ای از ابرهای انبوه یا پایکوبی ابرها بر فراز سواحل صخره ای. در ایرلند جاذبه های ناشناخته یا کمتر شناخته شده زیادی وجود دارد؛ از جاده پادشاه و گذرگاه ساحلی جاینتز گرفته تا شهر دانیگول و شبه جزیره فاند با فانوس دریایی معروفش. با ما باشید تا ماجراجویی در سرزمین غارهای پر رمز و راز و مکان هایی را که شخصیت های سریال بازی تاج و تخت در آن ها پا گذاشته اند، آغاز کنیم.

در ایرلند شهرهایی با کلاس دنیای وجود دارد؛ اما مدرنیته باعث تغییر شهرهای کنونی این کشور نشده است و هنوز هم زیبایی های طبیعی دست نخورده و بکری در آن ها وجود دارد؛ در این کشور لازم نیست برای تماشا دریاچه ای با آب زلال و شفاف، آهوهای در حال چرا و مراتع سرسبز گسترده، کیلومتر ها رانندگی کنیم. پیوند ناگسستنی شهرها و طبیعت در این کشور واقعا ستودنی است.

قلعه دانلوس، مقر فرمانروایی علاقه مندان به سریال تاج و تخت

سفرمان را با بازدید از قلعه دانلوس (Dunluce Castle) آغاز می کنیم. دانلوس بر لبه صخره های بازالتی شهرستان آنتریم ساخته شده است و طرفداران سریال بازی تاج و تخت این قلعه را به نام قلعه گریجوی (Greyjoy Castle)، مقر فرمانروایی یکی از فرمانروایان بزرگ این سریال می شناسند.

روایتی در مورد قلعه وجود دارد که طبق آن ساکنان قلعه پس از آن که آشپزخانه ی قلعه ویران شد و به داخل دریا سقوط کرد (متاسفانه کارکنان آشپزخانه نیز در آن حضور داشتند)، آن را ترک کردند. این قلعه قرون وسطایی که بر فراز دامنه های پرشیب ساخته شده، زمانی محل زندگی مسیحیان و وایکینگ های اولیه بوده است. دانلوس الهام بخش بسیاری از هنرمندان نیز بوده است و بسیاری از قلعه های سرزمین های افسانه ای نیز با الهام از این قلعه خلق شده اند.

پس از بازدید از قلعه و سفر در گذشته، به خلیج مرلوگ (Murlough Bay) می رویم تا از فراز ساحلی سنگی و صخره ای، نظاره گر شکوه جاودانه اقیانوس باشیم. اگر توانستید از این سواحل دل بکنید سری هم به دهکده بالینتوی (Ballintoy) بزنید تا نمایی دیگری از چهره زیبایی آنتریم را نیز ببینید. بازدید از پارک جنگلی تولیمور (Tullymore Forest)، یکی از بهترین مکان ها برای پیک نیک در بریتانیا را نیز نباید از دست دهید

پس از بازدید از این زیبایی های شهرستان آنتریم رهسپار راستا دارک هجیز (Dark Hedges) یا همان جاده پادشاه می شویم و پس از عبور از این جاده افسانه ای باز هم به تماشا یکی دیگر از قلعه های تاریخی آنتریم می رویم و پس از روی پل طنابی کریکریت رپ (Carrick-a-Rede Rope Bridge) که باعث می شود حسی آمیخته از ترس و هیجان، خود را برای بازدید از گذرگاه جاینتز آماده کنید.

در راستا دارک هجیز یا پرچین سیاه که همان جاده پادشاه (Kings Road) سریال تاج و تخت است، درختان درهم تنیده دست به دست یکدیگر داده اند تا در راستای باشکوه به گرمی از گردشگران استقبال کنند. جالب است بدانید که این راستا در حوالی سال 1775 به دست جیمز یکم، پادشاه اسکاتلند ایجاد شده است. جیمز یکم پس از ساختن خانه جدیدش که امروز به نام گریس هیل هاس (Gracehill House) شناخته می شود و به باشگاه گلف تبدیل شده است، در راستا منتهی به آن 50 درخت راش کاشت تا ملک باشکوهی را ایجاد کند. بدون تردید پادشاه خوش ذوق اسکاتلندی در کار خود کاملاً پیروز بوده است.

چنانچه به سری فیلم های محبوب تبدیل شوندگان (Transformers) علاقه مند باشید و فیلم تبدیل شوندگان: آخرین شواله (The Last Knight) را تماشا کرده باشید، این جاذبه منحصر به فرد به چشم تان آشنا است.

پس از پشت سر گذاشتن این جاده پر رمز وراز به سمت قلعه کینبِین (Kinbane Castle) حرکت می کنیم که در انتهای دماغه ای سنگی سفید رنگی در دل دریا جا خوش کرده است؛ البته تنها ویرانه هایی از این قلعه شکوهمند به جای مانده است. پس از بازدید از این قلعه، قدم روی پل معلق طنابی کریکریت رپ که در فاصله نزدیکی از قلعه کینبین واقع است، بگذارید تا آدرنالین خونتان کمی بالا رود! با گذر از این پل که ارتفاع آن از زمین 20 متر است، وارد جزیره آرامش بخش کوچکی می شوید.

پس از بازدید از این پل به تماشا یکی از ساختارهای نادر جغرافیایی بریتانیا می رویم که بر اثر سال ها فرسایش آب و باد تشکیل شده است و می توان اثر هنری هندسی طبیعت نامید. گویی مهندسی ماهر اشکال هندسی منظمی را به دقت طراحی کرده است و با نظم خاصی در کنار هم قرار داده تا تحسین و حیرت بشر را برانگیزد. بازدید از این جاذبه که گذرگاه جاینتز نام دارد، یکی از لازمه های سفر به ایرلند شمالی است و حتی توجه یونسکو را نیز به خود جلب کرده است.

گذرگاه جاینتز (The Giants Causeway)؛ میراث دنیای ایرلند شمالی

این گذرگاه که یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری ایرلند به شمار می رود، 40 هزار ستون بازالت درهم تنیده را در خود جای داده است و براثر فورانی آتش فشانی از شکافی در دل زمین به وجود آمده است. بر اساس افسانه ای دیرینه این گذرگاه پلی بین ایرلند شمالی و اسکاتلند بوده و محل عبور دو موجود بزرگ الجثه برای نبرد با یکدیگر بوده است. وجود چنین ساختار و پدیده مشابهی در اسکاتلند باعث روایت چنین افسانه ای شده است.

یونسکو در سال 1986 گذرگاه جاینتز را به عنوان یکی از میراث دنیای معرفی کرد و یکی از چهار پدیده شگفت انگیز طبیعی انگلستان به شمار می رود. وجود ستون های چندضلعی (تعداد اضلاع برخی از این ستون ها به 8 تا 12 ضلع می رسد) و مرتفع (ارتفاع مرتفع ترین ستون ها به 12 متر هم می رسد) زیبایی این گذرگاه را دوچندان کرده است.در جاینتز مواد مذاب جامدی با ضخامت 28 متر هم دیده می شود.

پس از بازدید یکی از منحصر به فرد ترین میراث دنیای یونسکو به سمت شهر دانیگول و جاذبه های زیبایش، به حرکت خود ادامه می دهیم. ابتدا از دژ دواری آغاز کنیم که از قرن ششم یا هفتم میلادی روی تپه ای مرتفع به یادگار به جای مانده و روزگاری محل جلوس و فرمانروایی خاندان سلطنتی ایرلند بوده است. این دژ مستحکم که نمادی شاخص از عصر برنز است، گریانان آو آلیاک (Grianan of Aileach) نام دارد.

بعد از بازدید از این سازه، آماده تماشا فانوس دریایی خاصی می شویم که حتما در پوسترهای هنری یا مستندها تصاویری از آن را دیده اید. فانوس دریایی فاناد هد (Fanad Head Lighthouse) در ساحلی شنی و بسیار زیبا با منظره ای فریبنده واقع شده است. اگر خوش شانس باشید می توانید دلفین ها، وال ها و خوک دریایی را نیز از نزدیک ببینید.

بد نیست کمی هم نقاط دورافتاده ایرلند شمالی ماجراجویی و کنجکاوی کنیم. جزیره توری یکی از بهترین مکان ها برای کشف راز و رمزهای سر به مهر ایرلند شمالی است.

جزیره توری (Tory Island)؛ دورافتادین نقطه کشور

جزیره توری از چهار شهر تشکیل شده است که در کل تنها 144 نفر در آن ها زندگی می کند. صخره های قدبرافراشته از دل دریا، منظره ها بی بدیلی را برای عکاسی ایجاد کرده اند. قطعاً تماشای دریا از سواحل صخره ای بکر و دست نخورده تجربه وصف ناپذیری دارد. از مهم ترین جاذبه های این جزیره می توان به دژی بسیار قدیمی، صلیب سنگی دست ساز به جامانده از قرن دوازدهم، فانوسی دریایی که در سال 1832 ساخته شده است اشاره کرد. در این جزیره دیواری طبیعی نیز در دریا کشیده شده است که نظیر آن را در کمتر جای دیگری می توانید ببینید. زیردریایی به گل نشسته نیز یادگاری از دوران جنگ دنیای دوم در این جزیره است.

در این جزیره صخره مسطحی نیز وجود دارد که سنگ آرزوها نامیده شده است. ایرلندی ها باور دارند اگر کسی روی این سنگ راه رود یا پیروز شود سه سنگ روی آن بیندازد، یکی از آرزوهایش برآورده می شود.

کم کم داریم به انتهای سفرمان نزدیک می شویمِ؛ پس اجازه دهید در انتهای سفر شما را با زیباترین زیبایی های بهشت بریتانیا شگفت زده کنیم. قوس دریایی گریت، یکی از این سورپرایزها است.

قوس دریایی گریت پالت (Great Pollet Sea Arch)؛ شاهکار مجسمه سازی اقیانوس اطلس

در قوس دریای گریت پالت می توان یکی از زیباترین تایم لپس های طبیعت ایرلند شمالی را تهیه کرد. قوس دریایی گریت پالات در امتداد سواحل شبه جزیره فاند (Fanad Peninsula) در شهرستان دانیگول (County Donegal) در بستر دریا خود را پنهان کرده است و در هنگام جزر و مد و پایین آمدن آب، سر از دریا بیرون می آورد. زمانی می توانید روی این قوس دریایی قدم بزنید که سطح آب پایین آمده باشد. اگر می خواهید در میان دریا محصور نشوید، حتما قبل از بالاآمدن آب به ساحل بازگردید؛ البته شاید چنین تجربه ای برخی از افراد جالب باشد!

گریت پالت را می توان یکی از شاهکارهای منحصربه فرد سنگ تراشی و مجسمه سازی طبیعت دانست. گویی دریا با ظرافت تمام سنگ سخت را تراشیده و این اثر هنری بی نظیر را به وجود آورده است. در زمان غروب خورشید نیز شاهد یکی از زیباترین نقاشی های طبیعت ایرلند هستیم. با جستجوی سریع در اینترنت می توانید تصاویر هنری بسیار زیبایی از این قوس را تماشا کنید که شما را ذوق زده خواهند کرد.

جزیره آران مور (Aranmore)؛ مجموعه ای بی همتا از تمام زیبایی های ایرلند شمالی

با سفر به آران مور تمام آنچه که گریلند را به سرزمینی رویایی در اقیانوس اطلس تبدیل کرده است؛ یک جا ببینید؛ از حیات وحش بکر و دست نخوره و سواحل صخره ای پایدار و باشکوه گرفته تا غارهای دریایی باورنکردنی و سواحل شنی طلایی. خوبی های سفر به آران مور تنها به این زیبایی های ختم نمی شود؛ زیرا در این جزیره که دومین جزیره پرجمعیت ایرلند شمالی محسوب می شود می توانید با ایرلندی ها و فرهنگ آن ها هم بهتر آشنا شوید.

بدون تردید سفر در قاب تصویر هم مانند سفر حقیقی می تواند مجذوب کننده باشد و حتی شناخت عمیق تری نسبت به مقصدتان به دست آورید، مخصوصا اگر قوه تخیل خوبی داشته باشید؛ البته امیدواریم در دنیا پسا کرونایی بتوانید ایرلند شمالی را از نزدیک نیز مشاهده کنید

منبع: کجارو / shopmoment.com
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1343

به "سفر تصویری به ایرلند شمالی؛ سرزمین شگفتی های بریتانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر تصویری به ایرلند شمالی؛ سرزمین شگفتی های بریتانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید