درخشش یک ابر گازی در فضا

به گزارش مجله صادق ویلا، ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری باشکوه منتشر کرد و نوشت: پایانی زیبا، آغازی نو خلق می نماید.

درخشش یک ابر گازی در فضا

به گزارش ایسنا، یک ابر گازی درخشان نعل اسب مانند، در پس زمینه هزاران ستاره کهکشان ابر ماژلانی بزرگ واقع شده است که تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا و تلسکوپ فضایی هابل ناسا پیروز به رصد آن شده اند.

این بازمانده ابرنواختر که در این تصویر مشاهده می کنید، در اثر انفجار یک ستاره بزرگ به وجود آمده است. این انفجار سبب ایجاد امواج شوک در فضای میان ستاره ای با سرعت چند میلیون مایل در ساعت شده است که این موضوع سبب ایجاد تغییرات ناگهانی و بزرگی در فشار و دمای پشت این امواج شده است.

تابش اشعه ایکس که در این تصویر با رنگ آبی نمایان است، حاصل موج شوکی است که دمای گاز میان ستاره ای را تا حدود 10 میلیون درجه رسانده است. شکل نعل اسبی آن هم ممکن است به علت توزیع نابرابر گاز میان ستاره ای در اطراف محل انفجار ایجاد شده باشد.

تصویر نوری ثبت شده به وسیله تلسکوپ هابل هم یک ابر کوچکتر هلالی شکل و درخشان که حاصل انتشار گاز هیدروژن است و حلقه های به رنگ بنفش کم رنگ که با نواحی غنی از اتم های اکسیژن مرتبط هستند را نشان می دهند که تمامی این موارد شواهدی از رخ دادن واکنش های هسته ای در هسته ستاره پیش ابرنواختر را ارائه می دهند. این موارد و سایر عناصر سنگین ممکن است در نسل بعدی ستارگان و سیارات همراه هم حضور داشته باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 31 مرداد 1400 بروزرسانی: 31 مرداد 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1074

به "درخشش یک ابر گازی در فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخشش یک ابر گازی در فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید