حذف نام همسر از شناسنامه

به گزارش مجله صادق ویلا، حذف نام همسر اول از شناسنامه زمانی محقق می گردد که شخص همسر دوم خود را انتخاب و نیز ازدواج آنها رسمی و ثبت نام ایشان در شناسنامه فرد انجام گردد، بنابراین به صرف انتخاب همسر و معرفی او نمی توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.

حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر دغدغه خیلی از مردان و زنانی است که طلاق گرفته اند و تمایل دارند در شناسنامه ایشان نامی از همسر سابق و طلاق و ازدواج قبلی نباشد.البته برای مردان ماجرا کمی ساده تر از زنان است. حذف نام مرد از شناسنامه زن فقط در صورتی امکان پذیر است که در دوران عقد جدایی صورت گرفته باشد و دوشیزه بودن زن مطابق احکام قانونی و سند طلاق قابل استنباط باشد. همچنین اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه اش اقدام کند.

چنانچه فردی با همسرش متارکه نموده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت نام او در شناسنامه اش می تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کند و حذف نام همسر اول از شناسنامه اش را درخواست کند. برای آگاهی بیشتر در این باره با مجله صادق ویلا همراه شوید.

حذف نام همسر از شناسنامه

ازدواج همیشه به عنوان یکی از ابزارهای حفظ و بقای جامعه و ادامه نسل ها و نیز یکی از ابزارهای رسیدن به سعادت و خوشبختی افراد شناخته شده است. اما گاهی زندگى زن و مرد به بن بست می رسد و راهی جزء جدایی و طلاق باقی نمی ماند.از این رو، قانونگذار بر آن شده است تا همسو با این اتفاقات و نیز حمایت نسبی از زن و مرد در برابر جامعه، مقرراتی را در خصوص حذف کردن نام همسر ازشناسنامه های زن و مرد وضع کند که در رابطه با این مقررات توجه به چند نکته ضروری است.

1.حذف نام همسر اول از شناسنامه زمانی محقق می گردد که شخص همسر دوم خود را انتخاب و نیز ازدواج آنها رسمی و ثبت نام ایشان در شناسنامه فرد انجام گردد، بنابراین به صرف انتخاب همسر و معرفی او نمی توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.

2. حذف نام از شناسنامه در این مورد صرفا پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می گیرد، بنابراین همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود آگاه خواهد شد. از طرف دیگر، اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی موجود، موجب ارائه راحت تر شناسنامه در جاهای مختلف است، زیرا به طور عمده مواردی این چنین جزء خصوصی ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آنها باخبر باشند. این در حالی است که با صدور گواهى ازدواج باید روشن گردد که زن و مرد پیش از ازدواج می توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود آگاه شوند.

3.از اتلاق واژه همسر دوم باید این طور نتیجه گرفت که استفاده ازاین مورد صرفا در خصوص اختیار کردن همسر دوم امکان پذیر خواهد بود و نه ازدواج های بعدی، اما به نظر می رسد که با وجود نقص این مورد در این خصوص، بتوان در ازدواج های بعدی نیز از مزایای قانونی استفاده کرد.

با توجه به اینکه زن و مرد پیش از ازدواج می توانند با دریافت گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود آگاه شوند،بنابراین ضروری است در خصوص گواهى تجرد بیشتر بدانیم.

گواهی تجرد چیست؟

گواهی تجرد تاییدیه ای است که بر مبنای اطلاعات مندرج در شناسنامه شخص صرفاً برای صاحب سند و بر اساس درخواست وی صادر می گردد .

نحوه دریافت گواهی تجرد

هر کس می تواند با مراجعه به اداره سجلات و احوال شخصیه در وزارت امور خارجه در داخل کشور و یا نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صدور گواهى تجرد را درخواست کند.

مدارک لازم برای صدور گواهی تجرد

1. اصل شناسنامه متقاضی

2.یک برگ فتوکپی شناسنامه

3.تکمیل فرم درخواست

4.ارائه فیش بانکی به مبلغ 10000 ریال نزد کلیه شعب بانک ملی ایران بنام سازمان ثبت احوال کشور

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر طلاق در دوران عقد مطلب قوانین طلاق در دوران عقد را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 145

به "حذف نام همسر از شناسنامه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف نام همسر از شناسنامه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید