ترور هدفمند خلبانان؛ عزم طالبان برای نابودی قدرت دفاعی استراتژیک افغانستان

به گزارش مجله صادق ویلا، یورونیوز نوشت: دو مقام ارشد افغانستان می گویند که در ماه های اخیر دست کم هفت خلبان افغان هنگامی که خارج از پایگاه محل فعالیت خود بودند، ترور شده اند. به گفته آنها که به شرط ناشناس ماندن با خبرگزاری رویترز صحبت نموده اند، خلبانان در حال حاضر در بالای لیست ترور طالبان قرار دارند.

ترور هدفمند خلبانان؛ عزم طالبان برای نابودی قدرت دفاعی استراتژیک افغانستان

از نظر مقامات آمریکایی آشنا به منطقه، کشتار هدفمند خلبانان افغان، کوشش عمدی طالبان برای از بین بردن یکی از باارزش ترین دارایی های نظامی افغانستان است که به وسیله آمریکا و ناتو آموزش دیده اند.

مقامات فعلی و پیشین ایالات متحده و افغانستان هر دو تایید نموده اند که خلبانان ارتش افغانستان خطری جدی برای نیروهای طالبان هستند. این خلبانان می توانند به نیروهای طالبان که برای انجام حملات عظیم در یک محل جمع شده اند، حمله نمایند و برای نیروهای زمینی ارتش افغانستان هم پوشش هوایی خوبی در جریان مبارزات فراهم نمایند.

آنها در کنار ایفای نقش به اسم ستون استراتژیک دولت افغانستان برای جلوگیری از تصرف شهرها به وسیله طالبان، در ماموریت های تخلیه مجروحان، انتقال محموله ها و تجهیزات برای ارتش هم فعالند.

آموزش خلبانان سال ها طول می کشد و جایگزینی آنها سخت است و به همین علت ترور آنها ضربۀ عظیمی به قدرت دفاعی افغانستان است.

با این ترورها، طالبان که هیچ قدرتی در آسمان ندارند، می توانند با خاطر آسوده به حملات زمینی گستردۀ خود در افغانستان ادامه دهند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان هم در پاسخ به خبرگزاری رویترز تأیید نموده است که طالبان بعضی از خلبانان نظامی را کشته اند. به گفته او طالبان برنامه هدف گرفتن و حذف خلبانان نیروی هوایی افغانستان را شروع نموده زیرا همه آنها مردم خود را بمباران می نمایند.

او در این مصاحبه تاکید نموده است که هدف قرار دادن کسانی که غیرنظامیان را بمباران می نمایند یعنی کسانی که بمب های کور به خانه های غیرنظامی می اندازند، برای ما یک وظیفه است و ما این کار را خواهیم کرد.

این گروه در حالی از مرگ مردم به وسیله خلبانان افغان سخن می گوید که بنا بر گزارش سازمان ملل متحد، در سه ماهه اول سال 2021 میلادی دست کم 229 غیرنظامی به وسیله نیروهای طالبان کشته شده اند و در همین دوره تنها 41 غیرنظامی قربانی حملات خلبانان افغان شده اند.

روی زمین خطرناک تر از آسمان

اکنون نیروهای طالبان در همه جا در کمین این خلبانان هستند؛ در کوچه و خیابان ها و حتی در داخل فروشگاه ها.

بطور مثال دستگیر زمریا، خلبان 41 ساله نیروی هوایی افغانستان و پدر هفت فرزند، زمانی که در اوایل ماه جاری برای فروش خانه اش در کابل و نقل مکان به جایی امن تر طبق قرار قبلی به بنگاه معاملات مسکن رفت تا خریداری را دیدار کند؛ به محض ورود به دفتر بنگاه، فرد مسلحی را دید که با شلیک یک گلوله در دهان صاحب بنگاه، او را کشته بود و انتظار او را می کشید.

خلبان زمریا فرصت دفاع از خود نیافت و مهاجم با شلیک به سر او، به زندگیش سرانجام داد. جنازه خلبان زمریا به روی بدن پسر 14 ساله اش که او را همراهی می کرد افتاد و اگرچه پسر درنهایت نجات یافت اما به گفته خانواده زمریا، اکنون به سختی می تواند صحبت کند.

دیوید هیکس، فرمانده آمریکایی که مسئولیت آموزش نیروی هوایی افغانستان را طی سال های 2016 تا 2017 میلادی برعهده داشت، می گوید: زندگی این خلبانان در حالی که روی زمین و خارج از پایگاه هستند، خیلی بیشتر از زمانی که در حال پرواز برای انجام ماموریت های جنگی هستند، در خطر است. مهاجمان می توانند در هر جایی پنهان شوند و آنها را هدف بگیرند.

ضربه ای سنگین برای ناوگانی کم توان

نیروی هوایی افغانستان به شدت به آموزش، تجهیزات و خدمات تعمیر و نگهداری ایالات متحده بعلاوه مهمات و قطعات یدکی نظامی این کشور وابسته است و پنتاگون هنوز دربارۀ چگونگی پرواز هواپیماهای افغان پس از سرانجام رسمی مأموریت ایالات متحده و ناتو در این کشور، برنامه دقیقی ارائه نداده است.

ترور خلبانان افغان در حالی انجام می گردد که این کشور هم اکنون هم از قدرت هوایی گسترده ای برخوردار نیست.

براساس اطلاعات ارتش آمریکا، کل نیروی هوایی افغانستان شامل 339 پرسنل واجد شرایط به اسم خلبان و یاری خلبان و 160 هلی کوپتر و هواپیما می گردد؛ رقمی کمتر از یک چهارم مقدار ناوگان شرکت هواپیمایی تجاری ساوت وست ایرلاینز در ایالات متحده.

داده ها بعلاوه نشان می دهد که ناوگان قابل استفاده افغانستان از این تعداد هم کمتر است و با احتساب هواپیماهای تحت تعمیر، کل ناوگان شامل حدود 140 هواپیما می گردد.

امیدی برای تسهیل مهاجرت؟

واشنگتن برای تسهیل مهاجرت افرادی که برای ارتش آمریکا کار می کردند از جمله مترجمان چراغ سبز نشان داده؛ اما هنوز روشن نیست که آیا دولت بایدن برای نیروهایی همانند خلبانان افغان برنامۀ مشابهی در دست اجرا دارد یا خیر.

بویژه آنکه بعضی مقامات در آمریکا معتقدند خروج نیروهای نخبۀ نظامی افغان از این کشور، سقوط افغانستان در دستان طالبان را سریع تر خواهد نمود.

رویترز به نقل از دو مقام آمریکایی می نویسد که بر اساس ارزیابی های اطلاعاتی آمریکا، دولت افغانستان ممکن است ظرف شش ماه سقوط کند و به گفته یک مقام آمریکایی دیگر هیچکس نمی خواهد که (نیروهای افغان) جلوتر از این زمان حوله بیندازند.

در عمل هم سفارت آمریکا در کابل با درخواست بعضی از خلبانان برای ویزای آمریکا مخالفت نموده و اینگونه استدلال نموده است که آنها فاقد صلاحیت دریافت ویزایی مشابه ویزای مترجمان هستند زیرا خلبانان برای ایالات متحده کار نمی نمایند بلکه بیشتر برای دولت افغانستان کار می نمایند.

بی توجهی دولت مرکزی

اگرچه دو مقام ارشد دولت افغانستان از کشته شدن هفت خلبان سخن گفته اند اما احتمال می رود تعداد این قتل ها بیش از این تعداد باشد و دولت افغانستان نخواهد تعداد دقیق آنها را علنی کند.

این دو مقام بعلاوه گفته اند که دولت در کوشش برای حفظ جان خلبانان و خانواده هایشان، بعضی از آنها را به خانه هایی در داخل پایگاهها یا منطقه ها امن غیرنظامی در همسایگی پایگاهها منتقل نموده است.

اما دیدگاه خلبانان افغان، متفاوت از ادعاهای این دو مقام ارشد است. آنها می گویند که در کنار برنامه طالبان برای کشتن خلبان ها، عملکرد دولت مرکزی این کشور در محافظت از خلبان ها به شدت قابل نقد است.

خلبانان می گویند که دولت مرکزی تهدیدات علیه آنها را جدی نمی گیرد و برخلاف هزینه های زیادی که صرف آموزش خلبانان می گردد، دولت هیچ برنامه ای برای محافظت از خلبانان آسیب پذیر یا در معرض خطر ندارد.

تبعیض میان خلبانان هم زیاد است؛ به گونه ای که یک خلبان از قوم هزاره با وجود داشتن همان سطح دانش و تجربه، فرصت ارتقاء درجه کمتری می یابد و همین موضوع نارضایتی آنها را از دولت مرکزی افزایش می دهد؛ آنهم در وضعیتی که داشتن یک روحیه قوی برای مبارزه با طالبان و جلوگیری از سقوط کشور مهم است.

با افزایش پیشروی های طالبان، فشار بر نیروی هوایی افغانستان بیشتر شده و آنها ماموریت های بیشتری با سرعتی بالاتر برای دفع حملات طالبان انجام می دهند؛ تا جایی که ژنرال آستین میلر، فرمانده نیروهای تحت امر ایالات متحده در افغانستان 29 ژوئن هشدار داد که نگران استفاده بیش از حد از نیروی هوایی افغانستان در جریان این نبردها است. اما همین موضوع هم طالبان را برای ترور خلبانانِ بیشتر، مصمم تر نموده است.

مقامات افغانستان به درخواست های رویترز برای شرح درباره این مسائل و عملکرد آنها پاسخی ندادند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1032

به "ترور هدفمند خلبانان؛ عزم طالبان برای نابودی قدرت دفاعی استراتژیک افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترور هدفمند خلبانان؛ عزم طالبان برای نابودی قدرت دفاعی استراتژیک افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید