تایوان: مقابل چین سر تعظیم فرود نمی آوریم

به گزارش مجله صادق ویلا، رئیس جمهوری تایوان امروز (یکشنبه) در واکنشی تند خطاب به پکن گفت، تایوان به تقویت تدابیر دفاعی خود ادامه خواهد داد تا اطمینان حاصل کند هیچکس نمی تواند این جزیره را به پذیرش مسیری که چین ارائه می دهد و نه دموکراسی دارد و نه آزادی، مجبور کند.

تایوان: مقابل چین سر تعظیم فرود نمی آوریم

به نقل از خبرگزاری رویترز، روز شنبه شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین متعهد شد تا اتحاد دوباره مسالمت آمیز با تایوان را محقق سازد، اما مستقیما به استفاده از قوه قهریه اشاره ای نکرد. با این حال، او با واکنش خشمگینانه ای از سوی تایپه روبرو شد که تاکید دارد تنها مردم تایوان می توانند برای آینده خودشان تصمیم گیری نمایند.

امروز تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان در راهپیمایی روز ملی ابراز امیدواری کرد که تنش ها در سراسر تنگه تایوان کاهش یابد و بار دیگر تاکید نمود که تایوان عجولانه رفتار نخواهد کرد. او در سخنانی از مقابل دفتر ریاست جمهوری در مرکز تایپه گفت: اما قطعا نباید این توهم وجود داشته باشد که تایوانی ها مقابل فشار سر تعظیم فرود می آورند.

تسای اضافه کرد: ما به تقویت دفاع ملی خودمان ادامه خواهیم داد و عزم خودمان را برای دفاع از خودمان نشان خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم هیچکس نمی تواند تایوان را وادار به پذیرش جهتی کند که چین طراحی نموده است. این به خاطر این است که جهت پیشنهادی چین نه یک شیوه آزاد و دموکراتیک زندگی برای تایوان است و نه حاکمیتی برای 23 میلیون نفر جمعیت ما.

رئیس جمهوری تایوان بار دیگر پیشنهاد مذاکره با چین بر پایه برابری را ارائه کرد. پکن اما پیشنهاد معامله با او را رد نموده و او را یک جدایی طلب می نامد که نمی خواهد اذعان کند تایوان بخشی از چین واحد است.

تسای اینگ-ون گفت، حسن نیت تایوان تغییر نخواهد کرد و هر کاری بتواند انجام خواهد داد تا از تغییر یک جانبه شرایط کنونی با چین جلوگیری کند. تسای هشدار داد که شرایط تایوان پیچیده تر و سیال تر از هر زمان دیگری در 72 سال گذشته است و حضور نظامی گاه و بیگاه چین در منطقه دفاع هوایی تایوان عمیقا روی امنیت ملی و ایمنی هوایی تاثیر گذاشته است.

او بر برنامه مدرن سازی نظامی به منظور تقویت شرایط دفاعی و بازدارندگی تایوان نظارت دارد، از جمله ساخت زیر دریایی های بومی. تسای گفت: تایوان در خطوط مقدم دفاع از دموکراسی ایستاده است. هر چه بیشتر به آن دست یابیم، با فشار بیشتری از جانب چین روبرو می شویم. بنابراین می خواهم به تمام هموطنانم یادآوری کنم که ما قصد نداریم کوتاه بیاییم.

رئیس جمهوری تایوان بعلاوه از چین خواست تا دست از تهدید و ارعاب بردارد. او در ادامه گفت: ما به سختی کوشش خواهیم کرد تا خط مقدم دموکراسی و آزادی را محکم نگه داریم، همکاری را با شرکای بین المللی به وسیله ارزش های مشترک تقویت نموده و مشارکت بیشتری در دنیا خواهیم کرد.

دفتر ریاست جمهوری تسای هم تایوان را یک کشور مستقل قدرتمند توصیف کرد، نه بخشی از جمهوری خلق چین و بار دیگر پیشنهاد چین مبنی بر یک کشور، دو نظام برای حاکمیت بر این جزیره خودگردان را رد کرد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1147

به "تایوان: مقابل چین سر تعظیم فرود نمی آوریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تایوان: مقابل چین سر تعظیم فرود نمی آوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید