انبار سوخته میدان رازی 5 بار اخطار ایمنی گرفته بود

به گزارش مجله صادق ویلا، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با انتقاد از بی توجهی مالکان بعضی از ساختمان ها به موضوع ایمنی گفت که برای انباری که در میدان رازی دچار حریق شده است، تنها در سال 1401 پنج اخطار ایمنی صادر شده بود.

انبار سوخته میدان رازی 5 بار اخطار ایمنی گرفته بود

به گزارش ایسنا، پیش از ظهر امروز بود که دود غلیظ برخاسته به آسمان در محدوده میدان رازی تهران که بیشتر به میدان و محله گمرک مشهور است، توجه مردم را به خود جلب کرد. دودی که خیلی زود تصاویر ثبت شده از آن راهی شبکه های اجتماعی شده و حساسیت افکار عمومی را افزایش داد. منشا این دود یک انبار به مساحت حدود 3000 مترمربع بود که در آن قطعات و لوازم یدکی موتورسیکلت، لاستیک و ... نگهداری شده بود. انباری که به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران جزو انبار های ناایمن شهر تهران محسوب می گردد و متاسفانه مسئولان یا مالکان آن نیز توجه چندانی به ایمنی آن نداشته است.

از بی توجهی به اخطار های آتش نشانی تا آتش سوزی

سیدجلال ملکی درباره ایمنی این انبار گفت: در آنالیز های اولیه ای که انجام دادیم، تعیین شد که در سال گذشته کارشناسان آتش نشانی طی پنج مرتبه اقدام به بازدید ایمنی ازاین انبار نموده و طی هر بازدید هم اخطار دریافت نموده است. اما متاسفانه توجهی به این اخطار ها نشده بود.

وی درباره اینکه خلاء های ایمنی این انبار چه بوده است، گفت: در گزارش های آتش نشانی موجود است که نسبت به سیستم های اعلام و اطفای حریق تذکراتی داده شده بود. درباره مقاوم سازی سازه ها، اصلاح نوع چیدمان انبار و... هم اخطار و تذکر صادر شده بود، اما توجهی به آن نشد تا اینکه در نتیجه این بی توجهی ها یک انبار در آتش سوخت و جان های بسیاری به خطر افتاد.

نگرانی از ایمنی انبار ها

ملکی چندی پیش نیز در گفت وگویی با ایسنا، درباره ایمنی انبار ها هشدار داده و گفته بود: موضوع ایمنی در انبار ها از مواردی است که موجب نگرانی ما نیز شده. متاسفانه بعضی از مالکان واحد مسکونی خود را به انبار نگه داری از اجناس تبدیل می نمایند آن هم بدون اطلاع به شهرداری و فکر می نمایند اگر موضع را اطلاع رسانی نمایند، شهرداری فقط از آن ها مالیات خواهد گرفت. این انبار ها بیشتر در محدوده بازار تهران وجود دارد و گاهی به سامانه 125 خبر می دهند که یک ساختمان مسکونی دچار حریق شده، اما وقتی به محل می رویم تازه معلوم می گردد که این ساختمان انبار نگهداری از اجناس بوده است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه در بعضی از ساختمان ها نیز مالکان با تغییر کاربری پارکینگ آن را به انبار تبدیل می نمایند، گفته بود: چیدمان انبار و نحوه سیم کشی و لوله کشی آن متفاوت و دارای یکسری استاندارد است، اما متاسفانه در این تغییر کاربری ها این موضوعات مغفول واقع می گردد و همین موضوع خطر آفرین می گردد، حالا شما خودتان بگویید اگر در پارکینگ یک ساختمان مسکونی که به انبار تبدیل شده حریقی رخ دهد چه اتفاقی می افتد و چه حجمی از دود وارد طبقات می گردد؟ باز انبار هایی که در حاشیه شهر واقع شده در صورت وقوع حادثه تلفات انسانی کمتری خواهد داشت، اما انبار های بی نام و نشان مرکز شهر، همچون انباری از باروت هستند که ممکن است یک جرقه کوچک در سیم کشی آن جان ده ها نفر را به خطر بیاندازد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1402 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1553

به "انبار سوخته میدان رازی 5 بار اخطار ایمنی گرفته بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انبار سوخته میدان رازی 5 بار اخطار ایمنی گرفته بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید