آیا ماموت های پشمالو دوباره بازمی گردند؟

به گزارش مجله صادق ویلا، ماموت های پشمالو هزاران سال پیش منقرض شد، اما مهندسی ژنتیک ممکن است بتواند یک حیوان بسیار مشابهی را دوباره شبیه سازی کند که اگر اینگونه باشد، سیبری منتظر آنهاست

آیا ماموت های پشمالو دوباره بازمی گردند؟

خبرنگاران| در آخرین عصر یخبندان، در دوره ای به نام پفهرستوسن، ماموت های پشمالو و بسیاری دیگر از حیوانات بزرگ گیاه خوار در سرزمین های سرد سیبری پرسه می زدند. البته اکنون ماموت ها منقرض شده اند. اما ممکن است آن ها را دوباره احیا کرد. دانشمندان معتقدند که می توانند این کار را بنمایند.

به گزارش خبرنگاران؛ در سال 2015، گروهی از دانشمندان پروژه احیای ماموت های پشمالو را راه اندازی کردند. هدف این پروژه، استفاده از مهندسی ژنتیک برای ایجاد یک حیوان بسیار شبیه ماموت پشمالوی منقرض شده است.

مهندسی ضدِ انقراض

فناوری مهندسی ژنتیک ممکن است امکان احیای صفات و رفتار های یک حیوان منقرض شده را فراهم سازد، به شرطی که یک خویشاوند زنده داشته باشد. کارشناسان این امر را ضد-انقراض می نامند.

ماموت پشمالو تنها حیوان مدنظر این گروه نیست. آن ها در حال کوشش برای بازگرداندن کبوتر های مسافری و مرغ های صحرایی منقرض شده هم هستند. دانشمندان از کوشش برای استفاده از مهندسی ژنتیک یا شبیه سازی برای نجات گونه های در حال انقراض، از جمله نوعی اسب وحشی، خرچنگ نعل اسبی، مرجان و فر های سیاه پا، پشتیبانی می نمایند. با این حال دایناسور ها در فهرست ضد انقراضی دانشمندان نیستند. احیای دایناسور ها کاری است که ما واقعاً نمی توان انجام داد.

با این حال، بسیاری از دانشمندان این سوال را مطرح می نمایند که آیا بازگرداندن گونه های منقرض شده کاری است که باید انجام گردد؟ خوشبختانه، ما هنوز زمان کافی داریم تا تصمیم بگیریم که آیا این درست است یا خیر. علم بازگرداندن چیزی شبیه ماموت هنوز در مراحل اولیه خود است.

دستور العمل احیا

ماموت ها زمانی در بیشتر نقاط اروپا، شمال آسیا و آمریکای شمالی پرسه می زدند. بیشتر جانوران قدرتمند حدود 10 هزار سال پیش از بین رفتند؛ احتمالاً به علت گرم شدن آب و هوا و شکار انسان. جمعیت کمی از این حیوانات تا حدود 4000 سال پیش در جزیره ای در سواحل سیبری زنده ماندند. در بیشتر محدوده سابق ماموت، بقایای حیوانات تجزیه شده و ناپدید شده اند.

در سیبری، سرما و یخبندان، سبب شد بسیاری از اجساد ماموت ها حفظ شوند، گرچه سلول های داخل این بقایا کاملاً مرده اند. دانشمندان تا کنون نتوانسته اند آن ها را احیا و رشد دهند. اما آن ها می توانند کد های مربوط به هر DNA در سلول ها را بخوانند و توالی یابی نمایند. دانشمندان DNA چندین ماموت پشمالو را توالی یابی نموده اند. با این وجود نمی توانند این کار را درمورد دایناسور ها انجام دهند چرا که دایناسور ها زمان های خیلی دور منقرض شده اند و هیچ سرنخی از DNA آن ها نمی توان یافت.

توالی یابی DNA بسیار شبیه دستور العمل مربوط به موجود زنده است. این شامل دستورالعمل های کد شده است که به سلول ها می گوید چگونه رشد و رفتار نمایند. هنگامی که کد ها شناسایی شدند، می توان آن را در هم نوع زنده بازسازی کرد.

برای کوشش برای بازآفرینی یک ماموت، دانشمندان به نزدیکترین اقوام زنده آن ها یعنی فیل آسیایی روی آورد. محققان آغاز به مقایسه DNA ماموت و فیل آسیایی کردند. آن ها در پی ژن هایی بودند که به احتمال زیاد با ویژگی های خاص ماموت مطابقت دارند. آن ها به خصوص به ویژگی هایی که به ماموت ها یاری می کرد در هوای سرد زنده بمانند، علاقه مند بودند. این موارد شامل مو های پشمالو، گوش های کوچک، یک لایه چربی در زیر پوست و خون است که در برابر یخ زدگی مقاوم است.

سپس دانشمندان از ابزار های ویرایش DNA برای ایجاد کپی از ژن های ماموت استفاده کردند. آن ها این ژن ها را در DNA سلول های جمع آوری شده از فیل های زنده آسیایی پیوند دادند. در حال حاضر، محققان این سلول های فیل را آزمایش می نمایند تا ببینند آیا ویرایش ها مطابق برنامه ریزی شده کار می نمایند یا خیر.

منبع: sciencenewsforstudents

منبع: فرادید
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1124

به "آیا ماموت های پشمالو دوباره بازمی گردند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیا ماموت های پشمالو دوباره بازمی گردند؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ماموت های پشمالو دوباره بازمی گردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید