آوای کتاب همدان؛ کتابفروشی به سبک کتابدارها

به گزارش مجله صادق ویلا، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در همدان، زمانی که بسیاری از کسب و کارها به علت شیوع ویروس کرونا و عوامل مختلف مالی تعطیل شدند و البته کتابفروشی ها پیش از آن نیز از سطح عایدی خود گله مند بودند، جوانانی در همدان دست به کار شدند و با یاری هم آوای کتاب را راه انداختند. اکنون با وجود گذشت کمتر از یک سال از آغاز به کار، این کتابفروشی به محلی برای ملاقات نویسندگان و طرفدارانشان و گپ و گفت جوانان کتابخوان شهر تبدیل شده است.

آوای کتاب همدان؛ کتابفروشی به سبک کتابدارها

مریم احمدی مدیر و سرمایه گذار این کتابفروشی درباره راه اندازی آن می گوید: دلایل مختلفی برای راه اندازی کتابفروشی آوای کتاب در همدان وجود داشت، ولی مهمترین آن ها، استفاده از خلاء فعالیت حرفه ای در حوزه کتاب و کتابفروشی های استان بود؛ چرا که همدان گنجینه ای از کتاب ها، نویسندگان و افراد کتابخوان است. یکی

تمام افرادی که در این کتابفروشی به ما یاری می نمایند، دارای مدارک عالی در رشته کتابداری هستند

دیگر از دلایل راه اندازی این مجموعه، رشته مرتبط تحصیلی ما با کتابفروشی بود، تمام افرادی که در این کار به ما یاری می نمایند، دارای مدارک عالی در رشته کتابداری یا همان علم اطلاعات و دانش شناسی هستند. بعلاوه می توان به علاقه و نقش آفرینی در حوزه فرهنگ مطالعه اشاره نمود و در کل این شغل (کتابفروشی) صرفاً جهت مقوله کسب عایدی نیست بلکه لذتِ بودن در محیط آرامش بخش و هنری آوای کتاب بخشی از زندگی موسسین آن محسوب می گردد.

این دانشجوی رشته کتابداری یا همان علم اطلاعات و دانش شناسی در مورد مزیت های اینکه خودشان و همکارانشان در این رشته تحصیل می نمایند و تاثیری که در کتابفروشی می گذارد، گفت: ارتباط مستقیم و بسیار بالایی بین رشته کتابداری و کتابفروشی هست. مجموعه سازی در فروشگاه بر اساس استانداردهای جهانی است، این ارتباط باعث دقت نظر بالا در انتخاب کتاب ها و انتشارات، شیوه های تبلیغ و معرفی نویسندگان و کتاب ها و در نهایت مشاوره و هدایت به مشتریان شده است.

نکته قابل توجهی که در کتابفروشی به چشم می خورد، دکوری

90 درصد دکور کتابفروششی آوای کتاب از چوب و مخصوصا چوب طبیعی است و این یک فلسفه دارد؛ اینکه جنس کاغذ از چوب است و گویی کتاب در خانه خودش واقع شده است

است که موسّسین این مجموعه شخصا طراحی و نصب نموده اند، از تنه درختان برای نشستن و از جعبه های چوبی میوه برای قفسه کتاب ها و از بریده های از شاخه های درختان در نما و لوستر و ... استفاده نموده اند، دلیل را که می پرسیم، مریم احمدی پاسخ می دهد: 90 درصد دکور آوای کتاب از چوب و مخصوصاً چوب طبیعی است و این یک فلسفه دارد؛ اینکه جنس کاغذ از چوب است و گویی کتاب در خانه خودش واقع شده است. بعلاوه فضای چوب یک روحیه زنده و پُرطراوت را ایجاد می نماید که مشتریان حس خوبی پیدا می نمایند و بودن در کتابفروشی آنها را خسته نمی نماید.

احمدی در پاسخ به این پرسش که بسیاری از کتابفروشان از وضع بد فروش کتاب گله مند هستند، با در نظر گرفتن این موضوع چگونه دل را به دریا زده و کار را شروع نموده اید؟، می گوید: خرید کتاب در گرو مسائل مختلفی است: گران شدن کتاب ها، مسائل مالی، رقابت فضای مجازی با کتاب در پر کردن اوقات فراغت و بعلاوه مجذوب کننده نبودن کتابفروشی ها. همه این دلایل دست به دست هم داده که کتابخوانی کم رونق بگردد. لذا آوای کتاب با رویکرد علمی و استفاده از تجارب گذشته در پی پیوند بیشتر مردم با کتاب، کار خود را شروع نموده است.

از انتظارات

ورود مستقیم دستگاه های دولتی به امر کتاب، یاری زیادی به کتاب خواندن نخواهد کرد. جوشش کتابخوانی یک امر دستوری و بخشنامه ای نیست. اما دستگاه های دولتی می توانند به عنوان واسطه و نقش میانجی، تسهیلات لازم برای رونق کتابفروشی ها را فراهم نمایند

این مجموعه از نهادهای دولتی پرسیدیم، مدیر این کتابفروشی بیان نمود: ورود مستقیم دستگاه های دولتی به امر کتاب، یاری زیادی به کتاب خواندن نخواهد کرد. جوشش کتابخوانی یک امر دستوری و بخشنامه ای نیست. اما دستگاه های دولتی می توانند به عنوان واسطه و نقش میانجی، تسهیلات لازم برای رونق کتابفروشی ها را فراهم نمایند. در اختیار قرار دادن بیلبوردهای تبلیغاتی، نصب تابلو کتابفروشی ها در خیابان ها، همکاری و هدایت کارمندان به خرید کتاب، قرار دادن کتاب در سبدهای کالایی پرسنل و تامین بن خرید، می تواند از جمله این مساعدت ها باشد.

با توجه به اشاره این کتابفروش به نقش بن خرید کتاب در افزایش فروش، از نقش جشنواره های فصلی همانند بهارانه و تابستانه کتاب پرسیدیم، احمدی در پاسخ گفت: این جشنواره ها خیلی خوب هستند اما هم مبلغ کمی را اختصاص می دهند و هم فاصله زمانی زیاد است. البته نیازمند تبلیغات بیشتر در این زمینه و بعلاوه افزایش سقف خرید کتاب و اعلام زودتر زمان جشنواره ها هستیم.

یادآوری می گردد، کتابفروشی آوای کتاب در ابتدا کار خود را در میدان آرامگاه بوعلی سینا، ابتدای بلوار شهید مدنی، پاساژ بهار شروع کرد. این کتابفروشی بنا بر محدودیت هایی که در این مکان داشت به آدرس تازه منتقل شده است. مخاطبان می توانند به میدان آرامگاه بوعلی سینا، ابتدای خیابان خواجه رشید، کوچه نیشکر مراجعه نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 1160

به "آوای کتاب همدان؛ کتابفروشی به سبک کتابدارها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آوای کتاب همدان؛ کتابفروشی به سبک کتابدارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید