کمالوندی: رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به علت شیوع کرونا به تعویق افتاد

به گزارش مجله صادق ویلا، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت به علت شیوع کرونا رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به تعویق افتاده است.

کمالوندی: رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به علت شیوع کرونا به تعویق افتاد

به گزارش خبرنگاران، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در حوزه تحقیق و توسعه به خصوص غنی سازی عملا هر نوع و تعداد سانتریفیوژ را می توانیم بسازیم و به سطحی رسیده ایم که می توانیم آن ها را صنعتی کنیم.

بهروز کمالوندی در ادامه گفت: در حوزه فنی هیچ محدودیتی نداریم و هر نوع تحقیق و توسعه ای که نیاز داشته باشیم در داخل برجام می توانیم انجام دهیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه نمود: انواع سانتریفیوژ جدید را می توانیم تولید کنیم و ظرفیت تولید ما الان برابر با قبل از برجام است و در تولید و ساخت برخی سانتریفیوژهای پیشرفته به سطحی رسیده ایم که می توانیم آنها را صنعتی کنیم.

وی در گفت وگو با شبکه خبر با بیان این که روزانه 60 سانتریفیوژ پیشرفته می سازیم گفت: با شرایط فعلی ما در غنی سازی قطعا تولید 250 هزار سو قابل تحقق است، اما بنای ما این است که به یک میلیون سو برسیم.

کمالوندی با بیان این که تحریم برای این است که مانع پیشرفت کشور شوند، درباره ساخت نیروگاه 2 بوشهر هم گفت: نیروگاه 2 تا یک سوم پیشرفت دارد و تا سال 1404 ساخته خواهد شد و با فاصله 2 سال کار نیروگاه سوم نیز آغاز خواهد شد.

به گزارش ایسنا، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به این که به علت شیوع کرونا و دستور رئیس جموری معرفی و رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به تعویق افتاد اضافه نمود: این دستاوردها به حوزه های پزشکی و صنعت و انرژی مربوط می شوند از جمله تعدادی رادیو داروی جدید که در حوزه سرطان کاربرد دارند یا پیشران هسته ای که در زیردریایی ها و کشتی ها مورد استفاده دارد و لیزرهایی با توان بالا و متوسط که کاربرد صنعتی دارد.

وی حوزه ترکیبات ایزوتوپی دوتره را حوزه جدیدی در دنیا دانست و اضافه نمود: حدود 42 ماده دوتره هم تولید شده که با موارد قبل که ساخته ایم تعدادشان در مجموع 150 نوع دوتره می شود که مورد استفاده دارویی و تحقیقاتی دارد و ما در این حوزه جزو چهار و پنج کشور دنیا هستیم و صادرات هم داریم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 230

به "کمالوندی: رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به علت شیوع کرونا به تعویق افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: رونمایی از 122 دستاورد هسته ای به علت شیوع کرونا به تعویق افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید