کرونا تابستان از بین نمی رود

به گزارش مجله صادق ویلا، ایسنا/ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره فرایند اپیدمی کووید 19در فصل تابستان، گفت: ویروس کرونا نسبت به تغییرات درجه حرارت چندان حساس نیست. تحقیقات نشان داده ویروس تا دمای 60 درجه سانتی گراد نیز زنده می ماند، بنابراین نباید امیدوار بود که با پنج یا 10 درجه گرم شدن هوا در شرایط اپیدمی تغییر چندانی حاصل گردد.

کرونا تابستان از بین نمی رود

دکتر حمید سوری دکتری تخصصی اپیدمیولوژی با اشاره به اثر درجه حرارت بر میزان فعالیت ویروس کووید 19، شرح داد: بهترین شرایط برای فعالیت ویروس کرونا، بین منفی چهار درجه تا حدود 15 درجه بالای صفر است.

وی با بیان اینکه با بالارفتن دما به تدریج از میزان فعالیت ویروس کاسته می گردد، ادامه داد: این ویروس تا 60 درجه سانتی گراد نیز ممکن است تا 20 درصد فعالیت داشته باشد، اما فعالیت آن تقریبا در دمای حدود 90 تا 95 درجه سانتی گراد خاموش می گردد.

وی اضافه کرد: به همین خاطر استفاده از اتو برای لباس ها می تواند عامل بیماری زایی را از بین ببرد، اما بعید به نظر می رسد که تغییرات فصلی اثر خاصی روی فرایند اپیدمی داشته باشد، البته ممکن است سرعت و شدت اپیدمی را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد.

این اپیدمیولوژیست تاکید نمود: بهترین شکل ممکن برای مهار اپیدمی کشف واکسن است، به همین خاطر است که در حال حاضر بیشتر کشورهای پیشرفته عمده انرژی خود را معطوف فراوری واکسن نموده اند و بعید به نظر می رسد زودتر از یک سال و نیم دیگر واکسن در اختیار بشر قرار گیرد.

هشدار نسبت به خوش خیالی جامعه درباره کرونا

سوری یادآور شد: متاسفانه به نظر میرسد در جامعه یک خوش خیالی ایجاد شده است و مردم به زندگی عادی خود بازگشته اند که این مسئله بسیار خطرناک است. به عنوان نمونه در ژاپن شهرهایی هستند که مردم به زندگی عادی خود بازگشته اند اما نتیجه آن بازگشت مجدد اپیدمی با کشت و کشتاری وسیع تر بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید نمود: بنابراین خوش خیالی و خوش پنداری که در جامعه باعث بازگشت به روال زندگی عادی شده است بسیار خطرناک است و باید با نظارت کافی، تشدید و تقویت اجرای مقررات طرح فاصله گذاری هوشمند و توجه ویژه به گروه های پرخطر و آسیب پذیر مانند سالمندان، دیابتی ها و افراد دچار فشارخون، اپیدمی را کنترل کرد.

کدام عوامل در انتشار و اپیدمی بیماری ها موثرند؟

وی درباره شرایط ایجاد اپیدمی در جوامع اظهار کرد: برای ایجاد یک اپیدمی در جامعه، باید شش شرط وجود داشته باشد و در صورت عدم وجود هر یک از این بخش ها اپیدمی رخ نمی دهد و برای مقابله با اپیدمی نیز باید کاری کنیم که یک یا چند یک از این شروط حذف شوند. یکی از این عوامل، عامل بیماری زاست و تا زمانی که وجود نداشته باشد اپیدمی رخ نمی دهد، پس برای پیشگیری از اپیدمی باید عامل بیماری زا را از بین ببریم.

وی وجود یک مخزن یا منبع بیماری را از دیگر شروط لازم برای ایجاد اپیدمی مطرح کرد و گفت: منبع یا مخزن کووید 19 انسان ها هستند و تا به امروز ثابت نشده است که این بیماری به وسیله حیوانات نیز منتقل گردد. سومین عامل در ایجاد اپیدمی این است که راه خروج عامل بیماری زا از مخزن فراهم باشد که در خصوص کووید 19 راه خروج عطسه، سرفه و ترشحات است.

آیا کرونا به وسیله بندانتها، حشرات و مواد غذایی منتقل می گردد؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه انتقال عامل بیماری زا را از دیگر عوامل لازم برای ایجاد اپیدمی مطرح کرد و اضافه کرد: راه انتقال در بعضی از بیماری ها ممکن است یک حشره باشد، اما درمورد کووید 19 هنوز ثابت نشده است که حشرات یا بندانتها و یا مواد غذایی عامل انتقال بیماری باشند.

این اپیدمیولوژیست راه ورود عامل بیماری زا به بدن میزبان جدید را از دیگر ملزومات ایجاد اپیدمی معرفی کرد و گفت: راه ورود عامل بیماری زا در کووید 19 به وسیله تماس مستقیم و همچنین عدم محافظت بهداشتی کافی است.

وی درباره آخرین لازمه ایجاد اپیدمی شرح داد: افراد جامعه باید حساسیت و استعداد کافی را برای ابتلا به بیماری داشته باشند، یعنی اگر همه افراد جامعه در برابر بیماری مقاوم باشند اپیدمی به وجود نمی آید، اما در شرایط فعلی همه آحاد بشری در برابر کووید 19 در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند؛ البته در بعضی گروه ها مانند بچه ها شانس ابتلا کمتر و در بعضی گروه ها بیشتر است.

سوری یادآور شد: برای پیشگیری از اپیدمی با استفاده از اپیدمی تعداد افراد حساس در برابر بیماری را کمتر می کنیم تا آمادگی طبیعی برای ابتلا به بیماری در جامعه کاهش یابد و در صورت عدم دستیابی به واکسن، این کاهش آمادگی برای ابتلا به شکل طبیعی به وجود می آید، مانند زمانی که در قرون وسطی بیماری آنقدر شیوع می یافت که دیگر فرد حساسی در جامعه باقی نمی ماند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اقدامات لازم برای کنترل اپیدمی ها را مداخله در این عوامل مطرح کرد و اضافه کرد: یکی از کارهایی که برای جلوگیری از گسترش اپیدمی می توان انجام داد، کاهش درجه تماس افراد مبتلا با افراد حساس به وسیله جلوگیری از ایجاد تراکم جمعیت و شلوغی است.

سوری در انتها جلوگیری از ورود افراد مبتلا به جامعه و جلوگیری از خروج آنان از مناطق آلوده با اقداماتی همچون قرنطینه و همچنین فاصله گذاری اجتماعی را از دیگر راه های کاهش اپیدمی مطرح کرد و گفت: با انجام این اقدامات زنجیره انتقال قطع شده و احتمال گسترش بیماری کاهش می یابد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 312

به "کرونا تابستان از بین نمی رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا تابستان از بین نمی رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید