پسران سعود آماده پخش شد، آرشیوهایی دیده نشده از تاریخ عربستان سعودی

به گزارش مجله صادق ویلا، پسران سعود عنوان مستندی است که بر پایه آرشیوهای دیده نشده از تاریخ عربستان سعودی ساخته شده و از شبکه مستند سیما پخش خواهد شد.

پسران سعود آماده پخش شد، آرشیوهایی دیده نشده از تاریخ عربستان سعودی

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران از روابط عمومی شبکه مستند، پسران سعود عنوان مستندی است که بر پایه آرشیوهای دیده نشده از تاریخ عربستان سعودی ساخته شده است.

کارگردان این مجموعه از پخش آن در شبکه مستند خبر داد و گفت: آرشیوهای دیده نشده این مستند توجه مخاطبان ایرانی را جلب خواهد کرد.

وحید فرجی، کارگردان مستند پسران سعود با اشاره به سوژه این مستند گفت: این مستند 4 قسمتی درباره فرازهای مهمی از کشور عربستان سعودی است و به 4 موضوع اصلی می پردازد؛ قسمت اول آن درباره چگونگی پیدایش عربستان سعودی است. داستان از جنگ جهانی اول آغاز شده و کش و قوس قدرت های بزرگ و فروپاشی امپراطوری عثمانی را به تصویر می کشد. همچنین نگاهی به نقش کشورهای فرانسه و انگلیس در شکل دهی کشورهای عربی بعد از جنگ جهانی اول دارد که یکی از این کشورها عربستان سعودی است. همان طور که می دانید با توجه به قرارداد معروف سایکس پیکو، کشورهای عربی و به ویژه عربستان سعودی متولد می شوند. در حقیقت به این موضوع می پردازیم که خاندان سعود چگونه از فرصت پیش آمده استفاده کرد و بر منطقه نجد و حجاز مسلط شد.

او با اشاره به موضوع دیگر قسمت های این مستند گفت: قسمت دوم درباره این است که خاندان سعود چگونه با استفاده از تفکرات وهابیت منتسب به محمد بن عبدالوهاب و گروه های ذیل همین تفکر (اخوان) مسیری را منتهی به القاعده و داعش ایجاد کردند. این موضوع را از جنبه تاریخی و مذهبی بررسی می کند. نتیجه این فرآیند شکل گیری جریان هایی مثل القاعده و داعش است؛ در این قسمت سعی کردیم فرایند تاریخی شکل گیری و گسترش این تفکرات را مورد بررسی قرار بدهیم. قسمت سوم درباره شاکله هرم قدرت در عربستان است و برای تبیین آن پفراینده بندر بن سلطان نوه عبدالعزیز را به عنوان نمونه ای از هرم قدرت در عربستان باز کرده ایم. این که پدر او چه جایگاهی در خاندان سعود دارد و چگونه توانسته به چنین قدرتی برسد. البته داستان های فرعی دیگری نیز در کنار آن وجود دارد که از آن جمله می توان به ارتباط این مدل از حکومت با غرب به ویژه آمریکا و انگلیس اشاره کرد.

وی اضافه نمود: قسمت چهارم این مستند نیز به تاریخ روابط عربستان سعودی با ایران از زمان پیدایش آن در دوران پهلوی تا به امروز می پردازد. به نظرم لازم بود این قسمت به صورت گسترده تری مورد بررسی قرار می گرفت و در دو قسمت ساخته می شد. بخش قابل توجهی از موضوعات مطرح شده و آرشیوهایی که در این مستند به نمایش درمی آید برای مخاطبان ایرانی از جذابیت بالایی برخوردار است. این موضوع در قسمت چهارم که به بررسی روابط ایران و عربستان در قبل و پس از انقلاب اسلامی می پردازد، نمود بیشتری هم دارد.

این کارگردان و مستندساز با اشاره به آرشیوی که در این مستند استفاده شده است، گفت: یکی از سخت ترین کارها برای تولید این مستند، جست وجو و یافتن آرشیوهایی بود که در آن استفاده شده است؛ برای پیدا کردن یک دقیقه آرشیو روزها و ساعات جست وجو کردیم و زحمات زیادی کشیده شد. همچنین بخش زیادی از فیلم های آرشیوی به زبان فارسی نبود و مجبور بودیم جست وجوی عربی و انگلیسی داشته باشیم. با این حال معتقدم که آرشیوها بسیار بکر و تازه است.

وی تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که در کشورمان وجود دارد این است که مستندهای تاریخی آرشیومحور کمتر ساخته می شود. دلیل این موضوع این است که آرشیو کمی داریم و اگر آرشیوی در جایی وجود دارد برای دادن آن به سختی همکاری می کنند. فیلم هایی از این دست علیرغم تمام اهمیتی که دارند خیلی جدی گرفته نمی شوند. این موضوع در حالی است که در دو سه سال اخیر فیلم های آرشیوی زیادی در خارج از ایران ساخته می شود. عمدتا کمترین برآوردها را به مستند آرشیوی می دهند چرا که وقتی گفته می شود فیلمی آرشیوی است همه فکر می کنند خیلی ساده ساخته می شود. به نظرم این رویکرد باید تغییر کند.

فرجی درخصوص فرایند تحقیق و پژوهش مستند 4 قسمتی پسران سعود گفت: تحقیق اولیه داشتیم و با آماده شدن متن هر قسمت آن را تکمیل می کردیم. شاید بتوانم بگویم از زمان آغاز تحقیق برای ساخت این مستند تا پایان تصویربرداری و تدوین آن بیش از 2 سال زمان برد. این مستند، دومین مجموعه من بود که آرشیومحور دنبال شد و قبل از آن مجموعه روزهای آزادی را با همین رویکرد ساخته بودم.

تهیه کننده و کارگردان مستند پسران سعود با اشاره به عوامل تولید این مستند گفت: تدوین این مجموعه بسیار سخت و سنگین بود و به همین دلیل هر قسمت را یک نفر تدوین کرد؛ قسمت اول آقای روح الله قاسمی، قسمت دوم آقای مهدی انصاری، قسمت سوم آرمین به امید حق و قسمت چهارم را حمید مشایخی تدوین کردند. صداگذاری این کار برعهده آقای محمدحسین ابراهیمی است.

پسران سعود از 13 شهریور در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته و پنجشنبه ها ساعت 22 پخش میشود، تکرار این مستند هم روز بعد ساعت 10 خواهد بود.

4104/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 500

به "پسران سعود آماده پخش شد، آرشیوهایی دیده نشده از تاریخ عربستان سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسران سعود آماده پخش شد، آرشیوهایی دیده نشده از تاریخ عربستان سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید