پروژه های ساختمانی رکورددار حوادث ناشی از کار

به گزارش مجله صادق ویلا، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی با بیان اینکه 50 درصد حوادث کار مربوط به ساخت و ساز است، گفت: بیش از 99 درصد پروژه ها ساخته می گردد دریغ از اینکه یک نفر برای بازرسی کار بیاید.

پروژه های ساختمانی رکورددار حوادث ناشی از کار

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، اکبر شوکت در خصوص نحوه بازرسی از پروژه های ساختمانی، گفت: بیش از 99 درصد پروژه های ساختمانی در کشور ساخته و تمام می گردد، دریغ از اینکه یک نفر از اداره کار یا مرکز بهداشت برای نظارت و بازرسی به این محیط ها بیاید.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی اضافه نمود: بازرسی از پروژه های ساختمانی بیشتر نمادین بوده و یا اینکه پروژه بسیار عظیم است و از این محیط یک بازرسی کلی صورت می گیرد. اغلب بازرسی و نظارت ها بعد از رخ دادن حادثه است که آن هم صرفاً برای آنالیز اوضاع است نه تذکر به کارفرما.

پروژه های ساختمانی رکورددار حوادث ناشی از کار

وی با بیان اینکه بازرسی در پروژه های ساختمانی در حد صفر است، ادامه داد: بیش از 75 درصد پروژه های ما خود مالک است؛ یعنی کارفرما تخصصی در ساخت و ساز ندارد و اهمیتی به موضوع ایمنی نمی دهد و نهایتاً اگر مهندس ناظری هم بگیرند باز هم به دنبال کاهش هزینه های ایمنی و حتی حذف این هزینه ها هستند زیرا از نظرشان هزینه مهمی نیست.

شوکت یادآور شد: جان انسان ها هم برای کارفرما و هم برای دولت ها بی ارزش شده است؛ اگر دولت های ما در این قضیه محکم می ایستادند، امروز پروژه های ساختمانی رکورددار حوادث ناشی از کار نبودند.

وی اضافه نمود: از 14 میلیون کارگر بیمه شده در کشور فقط یک میلیون نفر کارگر ساختمانی هستند و بین 500 هزار تا یک میلیون کارگر ساختمانی بیمه ندارند؛ نکته مهم اینکه اگرچه در کل کشور تقریباً 2 میلیون کارگر ساختمانی داریم اما 50 درصد حوادث ناشی از کار مربوط به این قشر است و 50 درصد دیگر مربوط به آن 12، 13 میلیون کارگر دیگر است؛ اگر به عنوان مثال در سال هزار کشته داشته باشیم 500 کشته مربوط به کارگران ساختمانی است و 500 کشته مربوط به آن 12، 13 میلیون نفر است. این موضوع عمق فاجعه را در بخش ساخت و ساز کشور نشان می دهد.

آمار وزارت کار در خصوص حوادث کار دقیق نیست

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی گفت: به هیچ عنوان نباید فقط آمارهای وزارت کار را برای حوادث ناشی از کار در نظر گرفت زیرا این آمار فقط مربوط به حوادثی است که منجر به شکایت شده است، از این رو باید آمار پزشکی قانونی را مدنظر قرار داد چراکه اغلب حوادث با حل و فصل می گردد و یا مربوط به اتباع خارجی است که اصلاً در این مورد شکایتی به اداره کار نمی گردد که در حق این افراد ظلم می گردد.

وی اضافه نمود: در جهان میانگین 10 درصد از حوادث حین کار مربوط به ساخت و ساز می گردد اما در ایران این عدد 50 درصد است.

استفاده از داربست های ایمن، جلوی 40 درصد حوادث ساختمانی را می گیرد

شوکت گفت: ما پیشنهادات مختلفی را به وزارت کار برای افزایش ایمنی ساخت و سازها ارائه داده ایم که تا به امروز مورد توجه واقع نشده است؛ به عنوان مثال یکی از مهم ترین موضوعاتی که در پروژه های ساختمانی منجر به حادثه می گردد داربست ها هستند.

وی با بیان اینکه دولت در خصوص داربست های ایمن کوتاهی نموده است، گفت: در کشور کارخانجاتی راه اندازی شده اند که داربست ایمن فراوری می نمایند و اگر دولت اعلام می کرد که استفاده از داربست های قدیمی و ناایمن در پروژه ها ممنوع است، الان شاهد این فجایع نبودیم. البته این موضوع هم نیازمند توسعه کارخانجات و تسهیلات برای فراوری بیشتر است.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی اضافه نمود: با توجه به اینکه اغلب حوادث مربوط به سقوط از بلندی و داربست می گردد، اگر داربست های نما و داخلی ساختمانی اصلاح و ایمن شوند، از 30 تا 40 درصد حوادث ساختمانی کاسته می گردد.

بازرسی های بهداشتی از پروژه های ساختمانی صفر است

وی همچنین در خصوص بازرسی های بهداشتی از محیط های ساخت و ساز، گفت: اگرچه کارگران ساختمانی به شدت در معرض ابتلاء به ویروس کرونا هستند اما به هیچ عنوان مسائل بهداشتی در این محیط ها رعایت نمی گردد؛ حتی متأسفانه هیچ گونه بازرسی بهداشتی هم از پروژه های ساختمانی صورت نمی گیرد.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی اضافه نمود: از سویی دیگر اگرچه شیوع کرونا در بحث اشتغال کارگران ساختمانی تأثیرگذار بوده است اما با توجه به اینکه اغلب این کارگران بیمه ندارند، نه از نظر بیمه بیکاری و نه از نظر بسته های حمایتی، هیچ گونه کمکی به این قشر نشد.

منبع: مهر

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 951

به "پروژه های ساختمانی رکورددار حوادث ناشی از کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه های ساختمانی رکورددار حوادث ناشی از کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید