مقام سابق ناتو نگران خروج نظامیان آمریکا از افغانستان

به گزارش مجله صادق ویلا، مقام ارشد سابق ناتو در اظهاراتی مداخله جویانه و بدون اشاره به اینکه حضور نیروهای خارجی سالهاست باعث بروز ناامنی در افغانستان شده، نسبت به مساله خروج آمریکا از افغانستان ابراز نگرانی کرد.

مقام سابق ناتو نگران خروج نظامیان آمریکا از افغانستان

به نقل از تارنمای شیکه سی ان بی سی، ژنرال بازنشسته جیمز استاوریدیس در مصاحبه با این شبکه آمریکایی در مورد طرح خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و همزمان به وجود آمدن چالش های جدید برای نیروهای افغان ابراز نگرانی کرد و گفت: کمتر از 2500 نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که شمار بسیار کمی هستند. نگران این هستم که خروج این نیروها منجر به فروپاشی نیروهای امنیتی افغان شود.

این فرمانده سابق ناتو در حالی در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان ابراز نگرانی کرده که هیلاری کلینتون و کاندولیزا رایس وزرای خارجه سابق آمریکا نیز نسبت به طرح خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ابراز نگرانی کردند.

در این میان رایس گفت که آمریکا حتی ممکن است در مقطعی در آینده مجبور شود به افغانستان بازشود.

ژنرال استاوردیس نیز ضمن موافقت با این نظر کاندولیزا رایس گفت: بیاد داشته باشید که ما برای از بین بردن تروریسم به افغانستان رفتیم. این امکان وجود دارد که بار دیگر گروههایی همچون طالبان، القاعده و حتی داعش فعالیتشان را در افغانستان از سر بگیرند.

این مقام ارشد سابق ناتو پیشنهاد داد که بین دو تا سه هزار نیرو در افغانستان باقی بمانند تا دستاوردهای حاصل شده را حفظ کنند و از ظهور دوباره تروریسم در این کشور جلوگیری شود.

خروج نظامیان آمریکا پس از دو دهه اشغالگری در خاک افغانستان و بدون دست یافتن به هیچ یک از اهداف ادعایی خود مبنی بر جنگ علیه تروریسم، از امروز بطور رسمی آغاز شد، خروجی خفت بارتر از جنگ ویتنام

پیش از این جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا وعده داده بود تا خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را تا 11 سپتامبر 2021 (20 شهریور ماه) تکمیل کند.

، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 934

به "مقام سابق ناتو نگران خروج نظامیان آمریکا از افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام سابق ناتو نگران خروج نظامیان آمریکا از افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید