شرایط تخلیه فوری ملک چیست؟

به گزارش مجله صادق ویلا، مسئله تخلیه فوری ملک را می توان از نگاه مالک و مستاجر آنالیز کرد. اینکه چه زمانی مالکان می توانند فورا ملک خود را که درتصرف اجاره نشین است، تخلیه نمایند و اینکه در صورت تخلف مالک، اجاره نشین چه حقی دارد و آیا می تواند ملک را تخلیه کند یا خیر؟

شرایط تخلیه فوری ملک چیست؟

این ها مواردی است که در این مطلب از گزارش مجله ی دلتا به آن اشاره می گردد.

در خصوص این که چه زمانی مالک می تواند فورا ملک خود را که درتصرف اجاره نشین است، تخلیه کند باید شرایط زیر را در نظر داشت.

1- اگر قرارداد اجاره غیر رسمی (عدم تنظیم در دفتر خانه اسناد رسمی) باشد؛ حال این قرار داد توسط موجر و مستاجر روی یک برگ کاغذ یا توسط آژانس املاک تنظیم شده باشد، دراین صورت حتماً باید در انتهای آن علاوه بر موجر و مستاجر دو نفر شاهد هم آن را امضا نموده باشند.

2- مدت اجاره منقضی شده باشد.

3- مستاجر از پرداخت بیش از سه ماه مبلغ اجاره، خودداری کند.

4 - در صورت شرط انتقال ندادن به غیر اجاره داده باشد.

5- محل مورد اجاره را مورد استفاده (غیر مشروع) نموده باشد. و یا به هر علت دیگر…

در این صورت فراهم بودن این شرایط موجر (مالک) می تواند در دادخواست به شورای حل اختلاف مراجعه، و خواسته خود را دستور تخلیه فوری بنویسید. پس از آنالیز این مرجع قضایی دستور تخلیه ملک صادر و ظرف 72 ساعت اجرا می گردد.

شایان ذکر است اگر شاکی تقاضای حکم کند، رویه حکم تخلیه اجرا که با صدور این حکم با مهلت 20 روز حق تجدید نظر خواهی اعتراض ایجاد می گردد. و رویه ای طولانی بر آن حاکم خواهد شدو پس از طی مدت طولانی، چنانچه حکم به نفع مالک صادر گردد پس از آن مالک باید تقاضای صدوراجراییه کند. در اجراییه باز مهلت 10 روز اعتراض باید طی گردد. چنانچه اعتراض به اجراییه نگردد و یا اعتراض پذیرفته نگردد، در این صورت تخلیه ملک انجام می پذیرد.

تذکر:

در صورت انقضای مدت اجاره یا نسبت به تخلیه اقدام کنید یا اجاره نامه دیگری تنظیم و مدت آن را هرچند کوتاه معین و شرایط یاد شده را رعایت کنید تا در صورت لزوم رویه طولانی دادرسی بر آن حاکم نگردد.

تخلیه فوری ملک

در خصوص این که درصورت تخلف موجر (مالک)، مستاجر چه حقی دارد؟ در چنین شرایطی، مستاجر هم می تواند در مواردی مثل تنظیم نشدن قرارداد اجاره یا سند رسمی اجاره (درباره محل اجاره تجاری) و یا خرابی عمده محل اجاره یا مانعی که از جانب مالک برای استفاده از محل اجاره ایجاد شده و همچنین در صورت انتقال محل اجاره به دیگری بدون در نظر دریافت منافع و حقوق مستاجر، همچنین بازنگرداندن مبلغ رهن، به مراجع قانونی و قضایی یادشده مراجعه و دادخواهی کند.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 75

به "شرایط تخلیه فوری ملک چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط تخلیه فوری ملک چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید