زنگ خطر کرونا در کرمان

به گزارش مجله صادق ویلا، افزایش مبتلایان به کرونا در استان کرمان زنگ خطر را برای مردم این استان به صدا درآرده، به طوریکه تقریبا تمام گستره پهناورترین استان کشور در معرض هشدار جدی قرار گرفته است.

زنگ خطر کرونا در کرمان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، برخلاف پیش بینی ها مبنی بر ضعیف شدن ویروس کرونا با آغاز فصل گرما، از اواسط خرداد ماه آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا با شیب صعودی افزایش پیدا کرد، بطوریکه در روزهای گذشته رکوردهای جدیدی در تعداد موارد ابتلا و فوت بر اثر بیماری کرونا در استان کرمان به ثبت رسید.

عده ای از مسئولان و کارشناسان کمرنگ شدن فاصله گذاری اجتماعی، بی مبالاتی افراد در رعایت پروتکلهای بهداشتی و آغاز بکار اماکن عمومی و برگزاری مراسم جشن و عروسی را از دلایل اصلی شیوع گسترده مجدد کرونا می دانند.

بازگشت برخی محدودیت ها و کنترل جدی تر رعایت دستورالعمل ها بهداشتی در دستور کار مسئولان ستاد ملی و استانی کرونا قرار گرفته است که به مدت یک هفته اجرا می شود.

محدودیت ها در جنوب کرمان تا بازگشت به شرایط عادی ادامه دارد

در روزهای اخیر شیوع کرونا در جنوب کرمان شدیدتر از سایر نقاط استان بوده است و همین مساله مسئولان را به جنوب استان کشاند تا ستاد استانی کرونا در شهر جیرفت برگزار شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان در حاشیه جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا جنوب استان بیان نمود: رعایت پروتکل های بهداشتی توسط کارکنان ادارات را بر عهده مدیران دستگاه های اجرایی است. اگر در این راستا کوتاهی شود تذکر، توبیخ و در نهایت ماده 688 قانون مجازات اسلامی در انتظار آنهاست گرچه بنای ستاد کرونا تشویق مدیرانِ با شرایط سبز خواهد بود.

محمدصادق بصیری با تاکید بر رعایت پروتکل ها بهداشتی توسط عموم جامعه گفت: ازدواج و عقد بدون برگزاری مراسم در این منطقه بلامانع است، زیرا اصل این تصمیمات برای جلوگیری از تجمعات است.

وی شرح داد: جلوگیری از برگزاری مراسم عزا، جشن و همچنین مراسم عبادی مذهبی بدون ایجاد تجمع از جمله تصمیمات ستاد مقابله با کرونا برای پیشگیری از شیوع ویروس در جنوب کرمان است.

معاون سیاسی، امنتی و اجتماعی استانداری کرمان به بازگشت برخی محدودیت ها اشاره و بیان نمود: مقرر شد طبق گذشته حضور یک سوم کارکنان ادارات در محل کارشان و دوسوم به صورت دورکاری به مردم خدمت رسانی نمایند.

بصیری تعطیلی صنوف غیر ضرور را از دیگر مصوبات جلسه ستاد پیشگیری از کرونا جنوب کرمان گفت و گفت: تنها صنوف ارائه دهنده مایحتاج ضروری مردم دایر خواهند بود و تا اطلاع بعدی سایر صنوف این منطقه تعطیل خواهد بود.

وی اضافه نمود: محدودیت های اعلام شده به مدت یک هفته تا 10 روز در جنوب استان کرمان برقرار است وهیچ گونه تعطیلی دیگری در جنوب کرمان نخواهیم داشت اما محدودیت ها تا برگشت شرایط منطقه به حالت عادی ادامه خواهد داشت. کنترل شرایط تردد مسافران و گردشگران را توسط دهیاری هر منطقه از مصوباتی برشمرد که به صورت جدی در دستور کار است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی توسط مراجعان ادارات را مستلزم کار فرهنگی دانست و گفت: مدیران ادارات باید ساز و کار لازم برای رعایت پروتکل های بهداشتی را در نظر بگیرند.

ظرفیت تخت ها بیمارستانی سیرجان تکمیل شد

رئیس دانشکده علوم پزشکی سیرجان نیز ضمن هشدار به مردم در خصوص رعایت موارد و مسائل بهداشتی برای جلوگیری از بیماری کرونا گفت: افزایش شمارمبتلایان به بیماری کرونا موجب شد تا بیش از 60 تخت بیمارستان ها امام رضا و شهید غرضی سیرجان تکمیل شوند و با بحران پذیرش بیماران جدید روبروشویم.

غلامعباس محمدی اضافه نمود: هم اکنون با بازگشایی بسیاری از مراکز و عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و برگزاری مراسم جشن یا عزا به صورت جمعی موجب شده تا شاهد برگشت این ویروس فرصت طلب با شدت بیشتری درشهرستان باشیم.

وی تاکید کرد: رعایت نکردن مردم، شرکت افراد در اجتماعات، برگزاری مراسم عزا و عروسی، دید و بازدیدها و مسافرت هااز علل اصلی افزایش آمار کرونا در سیرجان بوده است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی سیرجان ادامه داد: از امروز بایستی یا یکی از بیمارستان ها را فقط به بستری مبتلایان به کرونا اختصاص دهیم و یا بیماران را به شهرستان ها همجوار اعزام کنیم که در هر صورت مشکل ساز است لذا تاکید می کنیم مردم همکاری نمایند و دیگران را هم موظف به همکاری و رعایت موارد اعلام شده بهداشتی و اجرای دستور العمل های وزرات بهداشت نمایند.

وی اضافه نمود: افزایش کار و خستگی همکاران اعم از پرستاران و پزشکان به دلیل افزایش بار بیماری، منجر به کم شدن دقت همکاران برای مراقبت از خودشان شده که این باعث مریضی پرسنل و کاهش کارایی مجموعه می شودکه تاکید می کنیم خبرنگارانان عزیز برای حفظ سلامت خود و عزیزانشان نکات بهداشتی از جمله ماسک زدن، شستن مکرر دست ها و عدم حضور در اجتماعات را رعایت نمایند.

اعمال محدودیت ها جدید در شهربابک

به گفته فرماندار شهربابک با بالا رفتن آمار مبتلایان به کرونا در شهربابک محدودیت ها جدیدی از جمعه 13 تیر در شهربابک اعمال می شود.

سعید قائینی در جلسه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا گفت: طبق اعلام وزارت بهداشت شرایط کرونا در شهربابک قرمز و جان یک انسان خط قرمز مسئولان شهرستان است و هرکسی باید از خود آغاز و مسائل بهداشتی را رعایت کند تا کار را برای کادر درمان سنگین نکنیم.

وی تاکید کرد: برگزاری مراسم عزاداری از فردا 12 تیرماه در مساجد، منازل و حسینیه ها تعطیل است و در صورت مشاهده با صاحبان عزا برخورد قانونی لازم می شود.

قائینی برگزاری مراسم عروسی از 14 تیرماه تا اطلاع ثانوی را ممنوع اعلام و اظهار کرد: تالاری که میزبان مراسم عروسی باشد طبق مصوبات ستاد مدیریت کرونا در شهربابک پلمب می شود. قهوه خانه ها، کافی شاپ ها، تریا سراها از فردا صبح تا اطلاع ثانوی تعطیل است و در صورت باز بودن، تا سه ماه پلمب می شوند.

فرماندار شهربابک بیان نمود: پیرو مصوبه هفته گذشته تمامی باشگاه های ورزشی در هر رده سنی و رشته ورزشی در بخش ها بانوان و آقایان باید تعطیل شوند و در صورت باز بودن، اداره صمت موظف به رسیدگی است و اگر گزارشی برسد دادستان و نیروی انتظامی با باشگاه داران برخورد قاطع خواهند کرد.

وی از تعطیلی گیم نت ها نیز یاد و اظهار کرد: همه کلاس های آموزشی، هنری، تقویتی و درسی در هر رده سنی و شرایطی تعطیل است و در صورت تخطی رئیس دستگاه مربوطه باید پاسخگو باشد.

قائینی ادامه داد: شهرداران با همکاری مجتمع مس نسبت به نصب بنرهای تبلیغاتی و فرهنگسازی در خصوص مقابله با ویروس کرونا اقدام نمایند. ضدعفونی معابر، عابر بانک ها و مسیرهای پرتردد یک روز در میان در دستور کار شهرداری قرار گیرد.

فرماندار شهربابک خاطرنشان کرد: اگر پمپ ها بنزین مسائل بهداشتی را رعایت ننمایند باید تعطیل شوند. اگر در نانوایی ها بهداشت را رعایت نشود، بدون اخطار تعطیل شوند وآرایشگاه ها با نوبت قبلی و بدون تجمع فعالیت نمایند در غیر این صورت این صنف هم به تعطیلی می انجامد.

وی بانک ها را محلی پر تردد دانست و اضافه نمود: برخی از بانک ها پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند و بعد از بازرسی و نظارت و ادامه دار بودن این موضوع روسای بانک ها بازخواست می شوند.

قائینی با تاکید بر اینکه بخشداران و شهرداران از ورود گردشگر به شهرستان ممانت نمایند، اظهار کرد: از برگزاری همایش ها، کنفرانس ها و جلسات در هر قالبی تا اطلاع ثانوی خود داری شود و رستوران ها و فست فودها فقط به صورت بیرون بر فعال باشند و همه پروتکل ها بهداشتی را رعایت نمایند. در خصوص تعطیلی نماز جمعه و برگزاری نماز جماعت در مساجد امام جمعه و مدیر سازمان تبلیغات اسلامی تصمیم گیری می نمایند.

وی اضافه نمود: اگر آمار مبتلایان به ویروس کرونا در شهرستان کاهش یابد، محدودیت ها کمتر می شود و اگر شاهد بالا رفتن آمار باشیم، محدویت ها تشدید و حتی به تعطیلی بازار و کنترل ترددها منجر می شود.

اصناف غیر ضرور در رودبار جنوب تعطیل شدند

فرماندار رودبارجنوب کرمان در جنوبی ترین نقطه استان کرمان با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در این منطقه از تعطیلی اصناف غیر ضرور تا اطلاع بعدی خبر داد.

محمود قانعی فرد در این باره اضافه نمود اضافه نمود: برای پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا و جلوگیری از تجمع و تردد غیر ضرور شهروندان در سطح معابر عمومی، اصناف غیر ضرور فعلا به مدت یک هفته تعطیل شدند.

وی تاکید کرد: تنها صنوفی که مواد غذایی و دارویی را عرضه می نمایند آن هم به شرط رعایت شیوه نامه های بهداشتی می توانند فعالیت نمایند.

فرماندار رودبار جنوب بیان نمود: استفاده از ماسک در اماکن عمومی و ادارات اجباری است و به همین دلیل مقرر شد ادارات و نهادهای شهرستان از پذیرش و ارائه خدمات به مراجعانی که ماسک ندارند خودداری نمایند.

وی شرح داد: همچنین آزمایشگاه مرکزی شهرستان و دفاتر رسمی ازدواج هم از پذیرش و ارائه خدمات به شهروندان در زمینه ازدواج تا اطلاع بعدی خودداری نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 405

به "زنگ خطر کرونا در کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر کرونا در کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید