حق حبس مهریه و شرایط آن

به گزارش مجله صادق ویلا، طبق قانون مدنی زن می تواند تا زمانی که مهریه او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که نسبت به همسر خود دارد امتناع کند، به این عمل حق حبس در ازدواج گفته می شود.

حق حبس مهریه و شرایط آن

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

از جمله تعهدات زن می توان به تمکین از شوهر خود اشاره کرد که در مقابل آن مرد مکلف به پرداخت نفقه به همسر خود می شود. به همین دلیل، زمانی که یکی از طرفین از ایفای تکلیف خود امتناع کند، به لحاظ حقوقی طرف مقابل نیز می تواند از ایفای تعهدات خود خودداری کند تا طرف مقابل حقوق وی را بپردازد. همین امر سبب شده است که اگر مرد مهریه را نپرداخت، زن بتواند در مقابل از حق حبس خود در عقد نکاح استفاده کرده و از تمکین در برابر شوهرش خودداری کند. در این نوشتار از خبرنگاران به بررسی حق حبس مهریه زن و شرایط آن می پردازیم.

حق حبس

بنا به ماده 1085 قانون مدنی، زن می تواند تا مهریه به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر اینکه مهریه او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود. بر اساس این ماده، در صورتی که مرد مهریه زن را نپرداخته باشد، زن می تواند با استفاده از حق حبس خود، از تمکین در برابر شوهر خودداری کند تا شوهر مهریه را به وی بدهد. در صورتی که زن از حق حبس خود استفاده کند، علاوه بر اینکه شوهر باید مهریه زن را بپردازد، پرداخت نفقه زن نیز ضروری است و عدم تمکین زن به علت استفاده از حق حبس، سبب از بین رفتن حق نفقه زن در دوران حق حبس نخواهد شد.

شرایط اعمال حق حبس

  • مهریه حال باشد. طبق قانون مدنی مهریه می تواند کلی و جزیی حال یا با وعده باشد. (مهریه حال مهریه ای است که برای پرداخت آن مهلتی معین نشده باشد و زن این حق را داشته باشد که پس از عقد هر زمانی که بخواهد، آن را مطالبه کند.)
  • اگر مهریه مدت دار باشد زمانی زن حق مطالبه آن را دارد که مدت مذکور سپری شده باشد و چون از زمان عقد نکاح مرد می تواند اجرای وظایف همسر را درخواست و زن نمی تواند از این حق خود استفاده کند.

موارد اسقاط حق حبس

به موجب ماده 1086 قانون مدنی، در دو صورت حق حبس ساقط می شود و زن نمی تواند از این حق استفاده کند:

  • در صورتی که مهریه، مؤجل باشد؛ یعنى موعدى براى پرداخت آن بین زن و شوهر قرار داده شده باشد، مانند آن که شرط شود که پس از دو سال مهریه به زن داده شود.
  • در صورتی که زن قبل از استفاده از حق حبس و دریافت مهریه با اختیار خود اقدام به پذیرش وظایف زناشویی کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر عدم حضور زوجین برای ثبت طلاق چه عواقبی دارد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 567

به "حق حبس مهریه و شرایط آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حق حبس مهریه و شرایط آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید