جلیلی: دعوت سعید جلیلی برای وحدت بر مبنای پاسخ معتبر و مشترک به مسائل مردم، انتخابات بهترین فرصت برای عرضه پاسخ های مشترک جریان انقلابی به مسائل کشور است

به گزارش مجله صادق ویلا، روز گذشته جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر دکتر سعید جلیلی به تبادل نظر پیرامون انتخابات سال 1400 پرداختند.

جلیلی: دعوت سعید جلیلی برای وحدت بر مبنای پاسخ معتبر و مشترک به مسائل مردم، انتخابات بهترین فرصت برای عرضه پاسخ های مشترک جریان انقلابی به مسائل کشور است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این جلسه ضمن بیان نکات مهمی پیرامون مباحثی نظیر شکستن رکود سیاسی، اهمیت مشارکت حداکثری، مختصات وحدت گفتمانی و تجربه از انتخابات قبلی و همچنین نحوه پاسخ به مطالبات جامعه در انتخابات پیش رو، خواستار حضور حداکثری نیرو های انقلابی در صحنه انتخابات شد.

در ادامه مشروح مهمترین محور های سخنان سعید جلیلی در این جلسه را میخوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم و صلی الله علی محمد و آله الطیبین الطاهرین.

تمام کسانی که در عرصه مباحث انقلاب اسلامی ادعایی دارند و در این راستا برای یاری به انقلاب حرکت هایی را انجام می دهند، بدون شک در مقطع انتخابات نیز باید یک حضور فعال و موثر داشته باشند. به نظر من این تحلیل که حضور فعال و موثر تنها مربوط به کسانی است که نامزد انتخابات هستند، با نگاه انقلابی تعارض دارد. همه ما در مقطعی مانند انتخابات باید سعی کنیم حضور موثر داشته باشیم.

حالا عزیزان مجلس و به ویژه دوستان انقلابی که امکان بیشتری در ارتباط با آحاد مردم دارند، به نظر من باید سعی نمایند تا در این عرصه حرکت فعالی آغاز بگردد.

در حالیکه نزدیک به 70 روز به انتخابات باقی مانده، این حضور فعال و موثر را شاهد نیستیم و یک نوع سردی را در فضای انتخابات مشاهده می کنیم که این حتما به نفع انقلاب نیست. به همین خاطر همه ما وظیفه داریم این کار را با هم فکری و هم اندیشی یاری کنیم که به شکل پیروز و موثری جلو برود. شاید چنین جلسه ای و چنین جمع هایی چه در اینجا و چه در جا های دیگر مهمترین ماموریت و وظیفه اش این باشد.

همه ما می دانیم که مشارکت بیشتر و حداکثری مردم در انتخابات چه تاثیر به سزایی در راستا پیشرفت کشور دارد. اینکه اگر یک رقابت قوی در انتخابات شکل بگیرد و در عرصه این رقابت انتخاباتی، نیرو های انقلابی باید بتوانند حرف های خودشان را تحت عنوان یک پاسخ معتبر به موضوعات کشور بیان نمایند، چقدر اهمیت دارد.

مردم امروز با بعضی از مسائل و مسائل روبرو هستند و از طرف دیگر انتظاراتی دارند تا در چهار سال آینده نه تنها باید به این مسائل پاسخ داده بگردد بلکه به تعبیر حضرت آقا در گام دوم، جهش نیز رخ بدهد و یک استفاده حداکثری از فرصت ها برای کشور بگردد. اینگونه نگردد که حالا رئیس جمهوری در این مقطع انتخاب گردد و صرفا سعی کند با یک نگاه حداقلی کشور را اداره کند؛ نه، کشور باید بتواند یک پیروزیت در تراز انقلاب و مردم داشته باشد و در چهار سال آینده پیشرفت خوبی را تجربه نماید. عرصه انتخابات بهترین فرصت است تا عرصه ای پرشور همراه با بحث های جدی و منطقی و علمی و درست داشته باشیم.

امروز خوشبختانه جریان انقلابی یک امتیازاتی و یک تمایزاتی دارد که این تمایزات و امتیازات کاملا قابل دفاع و عرضه است؛ در عرصه های مختلف، چه کارنامه ای که جریان های دیگر داشتند و چه امتیازات و تمایزاتی که جریان انقلاب امروز میتواند داشته باشد، هر دوی این ها زمینه را فراهم میکند برای اینکه یک حضور پر شور، موثر، فعال و انقلابی در این عرصه ظهور پیدا کند.

عرصه انتخابات، عرصه انتخاب مردم است و مباحث هر جریان فکری وقتی می تواند در انتخابات نتیجه لازم را داشته باشد که در اذهان مردم به یک باور تبدیل بگردد. یعنی اولا این حرف ها به گوش مردم برسد و ثانیا باور نمایند که این مباحث می تواند یک پاسخ معتبر برای مسائلی نظیر بیکاری، گرانی، مسکن و... باشد.

مردم سوالاتی در موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی، عرصه سیاست خارجی و ... دارند که بالاخره کدام راه را باید طی کرد؟ امروز میتوان با توجه به تجربه گذشته و آنچه که تا امروز طی شده، پاسخ های دقیق و معتبری را ارائه نمود. بر این مبنا، کار در عرصه انتخابات، یک کار جبهه ای است و کار یک فرد نیست.

در انتخابات سال 96 برادری به میدان آمد، اینکه فقط بگوییم ایشان را اصلح میدانیم و او را تایید میکنیم قطعا کافی نیست. در این عرصه وحدت هم شکل گرفت، اما چرا پیروزی لازم حاصل نشد؟ چرا 16 میلیون اصلا در انتخابات شرکت نکردند؛ بنابراین یک کار اصلی، پاسخ به چنین سوالات مهمی است.

در کنار وحدت سیاسی، وحدت گفتمانی یکی از مهمترین لوازم پیروزیت در انتخابات است. یعنی مردم ببینند جریان انقلاب یک پاسخ معتبر و واحد به سوالات و مسائل آن ها دارد و حتی اگر نامزد های مختلفی در عرصه داشته باشد، برای تبیین آن پاسخ معتبر مشترک که بر مبنای مباحث انقلاب هست کوشش می نمایند و کوشش های آن ها مکمل یکدیگر است. سعی مینمایند آن پاسخ معتبر و مشترک را به گونه ای طرح نمایند که مردم قانع کردن بشوند و این همان راهکار صحیح است. اما اگر شما غیر از این عمل کنید خب طبیعتاً این حرف ها پراکنده میگردد و نمیتواند آن اقبال لازم را جلب نماید.

با توجه به این چند نکته ای که عرض کردم، امروز یک تقسیم کار جدی میان نیرو های انقلابی باید صورت بگیرد تا عرصه های مختلف باز گردد؛ در این عرصه شما نمیتوانید وارد یک بحث های پراکنده مثل دانه های از هم گسیخته تسبیح بشوید که ارتباطشان با یکدیگر معلوم نباشد.

اگر میخواهیم این مباحث مورد قبول مردم واقع گردد این ارتباط را باید به درستی به تصویر بکشیم. خصوصیات آن چیست؟ اولا اگر درباره مشکل یا مسئله ای پاسخ معتبر ارائه میکنید، این پاسخ باید با توجه به گذشته، حال و نگاه به آینده باشد؛ اینطور نیست که شما به تجربه گذشته نگاه نمی کنید، به موضوع امروز توجه نداشته و بدون چشم انداز آینده حرف هایی را میزنید. ثانیا پیوستگی موضوعات نیز مهم است؛ اگر به ارتباط میان موضوعات مالی نظیر بیکاری و گرانی با سایر موضوعات مثل سیاست خارجی یا فرهنگ سیاسی و اجتماعی توجه لازم نگردد، مجددا اذهان جامعه نمی تواند آن قضاوت لازم را داشته باشد.

نمیتوان با یک نسخه و ادبیات به تمامی دغدغه ها و سوالات لایه های مختلف جامعه پاسخ داد. هر لایه ای پرسش های خاص خود را دارد و شما باید بتوانید ابتدا پاسخ صحیح و معتبر خود را به سوالات او برسانید و ثانیا این پاسخ ها او را قانع نماید.

اگر در روز های به جامانده به انتخابات، همه جریان انقلاب کاری جدی و موثر در توجه به مجموعه ای از این مباحث صورت بدهند، ان شاءالله به نتیجه ای خواهیم رسید که آن نتیجه تازه نقطه آغاز کار خواهد بود.

یکی از آن نکاتی که می تواند پاسخ جریان انقلاب را معتبر کند و اعتماد و اتکای مردم را جلب نماید این است که این اطمینان حاصل بگردد که اگر جریان انقلابی در انتخابات پیروز شد، این ها از همان روز اول آغاز به فعالیت پیرامون اولویت هایی خواهند کرد که مطالعات آن در چند سال گذشته صورت گرفته است؛ بنابراین وقتی امروز جریان انقلاب این امتیاز را دارد، باید با قدرت از آن در عرصه انتخابات دفاع نماید. این آن موضوع اصلی ما در جریان انقلابی است که امیدواریم با پیگیری چنین جمع هایی به نتیجه برسد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 938

به "جلیلی: دعوت سعید جلیلی برای وحدت بر مبنای پاسخ معتبر و مشترک به مسائل مردم، انتخابات بهترین فرصت برای عرضه پاسخ های مشترک جریان انقلابی به مسائل کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلیلی: دعوت سعید جلیلی برای وحدت بر مبنای پاسخ معتبر و مشترک به مسائل مردم، انتخابات بهترین فرصت برای عرضه پاسخ های مشترک جریان انقلابی به مسائل کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید