آخرین شرایط دارو های ضد کرونا

به گزارش مجله صادق ویلا، بعضی از اولین درمان های احتمالی، دارو هایی خواهند بود که پیش تر برای بیماری های دیگر تایید شده اند یا روی ویروس های دیگر آزمایش شده اند.

آخرین شرایط دارو های ضد کرونا

تکمیل داروی جدید گاه ممکن است ده سال یا بیشتر وقت ببرد

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در دنیا از 9 میلیون نفر گذشته و در حال افزایش است. دانشمندان در سراسر دنیا در تلاشند واکسن ها یا درمان هایی برای کاهش سرعت همه گیری و تخفیف آسیب های ناشی از این بیماری پیدا نمایند.

بعضی از اولین درمان های احتمالی، دارو هایی خواهند بود که پیش تر برای بیماری های دیگر تایید شده اند یا روی ویروس های دیگر آزمایش شده اند.

دکتر بروس ئی. لی، استاد دانشگاه نیویورک، به وبسایت هلت لاین گفت: محققان مشغول آنالیز اند که ببینند دارو های ضدویروس موجود روی بیماران کرونا اثر دارند یا دارو های جدیدی باید برای این کار ساخته شوند.

ماه می سال جاری، سازمان غذا و داروی آمریکا (اف دی ای) مجوز استفاده از دو داروی رمدیسویر و هیدروکسی کلروکوئین را صادر کرد، اما بعدا این مجوز را پس گرفت، زیرا مطالعات نشان داد که احتمالا در درمان کووید-19 بی تاثیرند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، چند بار مصرف این دارو را توصیه کرد، و گفت که خودش نیز مدتی آن را مصرف نموده است.

تکمیل درمانی برای کرونا ممکن است ماه ها طول بکشد. معمولا تکمیل واکسن بیش از دارو زمان می برد. تکمیل داروی جدید گاه ممکن است ده سال یا بیشتر وقت ببرد. برای همین است که بسیاری از دارو هایی که به عنوان درمان بالقوه کرونا مورد مطالعه اند، هم اکنون در بازار موجودند.

بسیاری از دارو های در دست تکمیل یا آزمایش، ضدویروس ها هستند. این دارو ها ویروس را پس از ایجاد عفونت در فرد مبتلا هدف قرار می دهند. به گفته دکتر لی، بهتر است پیش از آن که ویروس فرصت کند در ابعاد زیاد تکثیر گردد، از این دارو ها استفاده کرد.

دارو هایی که برای درمان عوارض ناشی از کرونا به کار می فرایند و آزمایش می شوند، کدامند؟

رمدسویر: این دارو تقریبا یک دهه پیش تکمیل شده، اما در آزمایش های بالینی برضد بیماری ایبولا در سال 2014 نتیجه نداد. با آین همه، مصرف آن بی خطر تشخیص داده شده، و اکنون در آزمایشگاه های زیادی در دست آنالیز است، از جمله به همراه داروی ضدالتهاب باریسیتینیب. در ماه آوریل، دکتر آنتونی فاوچی، رئیس موسسه بیماری های عفونی آمریکا، گفت که تاثیر این دارو مثبت بوده است.

آربیدول: این داروی ضدویروس همراه داروی آیوپیناویر/ریتوناویر برای درمان عوارض ناشی از کرونا به کار می رود، اما در ماه آوریل پژوهشگران گزارش دادند که این نتیجه بالینی مثبتی برای افراد مبتلا به کووید-19 خفیف تا ملایم نداشته است.

اید-2801: این دارو را دانشمندانی در یک شرکت غیرانتفاعی متعلقه به دانشگاه اموری آمریکا تکمیل کردند. آزمایش بر روی موش ها نشان داده که این دارو می تواند تکثیر ویروس های چند گانه کرونا را کاهش دهد. در ماه می، شرکت دارویی مرک قراردادری برای تکمیل این دارو امضا کرد. این دارو هم اکنون در بریتانیا در دست آزمایش بالینی است. برخلاف رمدسویر، اید-2801 از راه دهان مصرف می گردد، که یعنی می تواند در دسترس عده بیشتری قرار گیرد.

فاویپیراویر: این دارو در بعضی از کشور ها برای درمان آنفلوانزا تایید شده است. بعضی گزارش ها از چین حاکی است که ممکن است برای درمان بیماران کرونا هم مفید باشد. ژاپن که فراوری نماینده این داروست، آن را برای آزمایش های بالینی بر روی بیماران مبتلا به کرونای خفیف یا ملایم به 43 کشور فرستاده است.

کالترا: این ترکیبی از دو داروی آیوپیناویر/ریتوناویر است که علیه ویروس اچ آی وی موثر نشان داده اند. آزمایش های بالینی در باره تاثیر آن بر بیماران کرونا در جریان است. مطالعات اجرا شده، به نتیجه قاطعی در باره تاثیر آن نرسیده است.

مریمپودیب (وی اکس-797): این دارو قبلا اثرات ضدویروسی و سرکوب دستگاه ایمنی از خود نشان داده است. شرکت سازنده دارد مرحله دوم آزمایش ها را بر روی بیماران مبتلا به کرونای حاد آزمایش می نماید.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: sadeghvilla.ir شناسه مطلب: 502

به "آخرین شرایط دارو های ضد کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط دارو های ضد کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید